"W przyszłym tygodniu we wtorek, 6 kwietnia, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udadzą się do Turcji na spotkanie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem" - napisał rzecznik Michela, Barend Leyts, na Twitterze.

W ostatnich tygodniach obserwowana jest poprawa relacji UE z Ankarą, które wcześniej były napięte m.in. w związku z konfliktem między Turcją a Cyprem i Grecją dotyczącym tureckich wierceń w poszukiwaniu węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego. UE w ubiegłym roku zagroziła Ankarze sankcjami, co jeszcze bardziej pogorszyło stosunki.

Według nieoficjalnych informacji docierających do korespondentów w Brukseli, administracja prezydenta Erdogana od kilku tygodni stara się być bardziej koncyliacyjna w rozmowach z Brukselą.

Reklama

KE ani Rada Europejska nie podały szczegółów podróży Michela i von der Leyen.

Reuters przypomina, że Erdogan ostatnio odbył oficjalne rozmowy z szefami instytucji UE w marcu 2020 r., kiedy to spotkał się z Michelem i von der Leyen w Ankarze. Jak przypomina agencja, obie strony dążą również do uzgodnienia stanowisk w sprawie miliardów euro nowego wsparcia UE dla syryjskich uchodźców w Turcji.