Kardynał Franciszek Macharski był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia i św. siostry Faustyny Kowalskiej, bardzo przyczynił się do rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia, to była jego duchowość - powiedziała PAP publicystka Ewa Czaczkowska.

"Kardynał Franciszek Macharski był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia i siostry Faustyny Kowalskiej. Miał bardzo duży wkład w rozwój kultu Bożego Miłosierdzia. Był najpierw jego prywatnym czcicielem, jeszcze w czasach przedwojennych, wtedy, jako młody chłopak poznał, pewnie jeszcze w bardzo okrojonym kształcie +Orędzie Bożego Miłosierdzia+, które przekazała siostra Faustyna. Miał w czasie wojny w domu obrazek Jezusa Miłosiernego" - powiedziała Czaczkowska, autorka książek biograficznych dotyczących osób związanych z Kościołem Rzymskokatolickim, w tym św. Faustyny Kowalskiej.

Zaznaczyła, że później, jako metropolita krakowski Macharski bardzo dużo zrobił dla rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego. "To za jego czasów, gdy był metropolitą krakowskim, powstała Bazylika Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. To on też sprawił, że przyjechał na konsekrację tej bazyliki papież Jan Paweł II" - dodała.

"Był bardzo bliskim przyjacielem Karola Wojtyły. Należał do tego grona jego najbliższych przyjaciół" - powiedziała. Przypomniała, że także Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, był wielkim czcicielem Miłosierdzia Bożego. "Jeden metropolita krakowski, po drugim, byli czcicielami tego kultu, i to nie z nakazu, bo Kościół propaguje ten kult, ale z osobistego przekonania. To była ich duchowość" - zaznaczyła. "Blisko współpracował z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. siostra Faustyna Kowalska" - dodała.

Podkreśliła, że Macharski był pierwszym hierarchą na świecie, którego zawołaniem biskupim stały się słowa "Jezu, ufam Tobie". "To było w 1979 r., czyli jeszcze przed beatyfikacją siostry Faustyny" - zauważyła.

"Kiedy zmarł, pomyślałam sobie, że poczekał do zakończenia Światowych Dni Młodzieży, by nie przerywać tej wielkiej fiesty, święta związanego z kultem Miłosierdzia Bożego" - powiedziała publicystka. "Gdyby mógł je świadomie przeżywać, to byłyby dla niego ogromną radością" - dodała.

Według niej, to, że Światowe Dni Młodzieży odbywały się w tym roku w Krakowie pod hasłem Bożego Miłosierdzia byłoby dla niego zwieńczeniem wieloletniej pracy, ale kolejnym zwieńczeniem. "Wydaje mi się, że najważniejszym momentem był dla niego 2002 r., kiedy w Krakowie w Łagiewnikach papież Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu" - zaznaczyła Czaczkowska.

"Byłby szczęśliwy, patrząc jak kult Bożego Miłosierdzia rozwija się" - powiedziała. "Wskazują na to rzesze pielgrzymów, które przyjeżdżają z całego świata do Sanktuarium w Łagiewnikach, które jest światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Pokazały to też tegoroczne Światowe Dni Młodzieży" - oceniła.

Kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, zmarł we wtorek w krakowskim szpitalu. Miał 89 lat. (PAP)