Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulował w środę Theresie May mianowania na szefową rządu Wielkiej Brytanii i wyraził nadzieję na owocną współpracę z nową brytyjską premier.

"W imieniu Rady Europejskiej chciałbym Pani pogratulować mianowania na stanowisko premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Z niecierpliwością oczekuję owocnej współpracy i powitania Pani w Radzie Europejskiej" - napisał Tusk w liście opublikowanym na Twitterze.

Theresa May, dotychczasowa szefowa MSW, zastępuje na stanowisku premiera Davida Camerona, który podał się do dymisji po czerwcowym referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej.

Do nowej premier będzie należało rozpoczęcie procedury opuszczenia UE przez Wielką Brytanię a także wynegocjowanie przyszłych stosunków łączących Wielką Brytanię z UE.

W środę wieczorem Theresa May zostanie przyjęta w Pałacu Buckingham przez królową Elżbietę II, która powierzy jej stanowisko premiera i misję sformowania nowego rządu. (PAP)