Brytyjskie media odnotowują w piątek, że Donald Trump, jedyny obecnie kandydat Republikanów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, włączył się do debaty na temat tzw. Brexitu, oceniając, że Wielkiej Brytanii byłoby lepiej poza Unią Europejską.

W czwartkowym wywiadzie udzielonym telewizji Fox News Trump nazwał obecny kryzys migracyjny w Europie "straszną rzeczą" i ocenił, że w dużej mierze problem ten wywołała UE. "Osobiście powiedziałbym, że lepiej byłoby im bez niej (Unii - PAP), ale nie jest to rekomendacja, lecz są to moje odczucia" - oświadczył miliarder, cytowany przez "Daily Telegraph".

Trump zastrzegł, że chce, aby Brytyjczycy "sami podjęli decyzję". Podkreślił, że bardzo dobrze zna Wielką Brytanię i ma tam wiele inwestycji.

Wypowiedź Trumpa pojawiła się dwa tygodnie po apelu prezydenta USA Baracka Obamy do Brytyjczyków, by w referendum 23 czerwca zagłosowali za pozostaniem swego kraju w UE. Obama ostrzegł, że wychodząc ze Wspólnoty, Wielka Brytania przesunęłaby się "na koniec kolejki" w rozmowach handlowych z USA.

W tym tygodniu Trump skrytykował Obamę za udzielenie wsparcia brytyjskiemu premierowi Davidowi Cameronowi w kampanii na rzecz pozostania kraju w Unii. "Nie sądzę, że dobrze zrobił" - powiedział miliarder.

Jeszcze w marcu Trump zapowiadał, że nie będzie zajmował stanowiska w debacie na temat Brexitu. Jednocześnie wskazywał, "na podstawie tego, co słyszy", że "Brytyjczycy mogą wyjść z UE".

Po zwycięstwie we wtorkowych prawyborach w stanie Indiana i wycofaniu się z wyścigu najpoważniejszego rywala, Teda Cruza, Trump ma praktycznie zapewnioną nominację prezydencką Partii Republikańskiej na listopadowe wybory prezydenckie w USA.(PAP)