„Nie ma panaceum, ale ustawa antyterrorystyczna pomoże służbom skutecznie zapobiegać i później, w razie czego, zwalczać zagrożenia terrorystyczne” – mówi Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM, generał policji, twórca CBŚ i były wiceszef MSW gen. Adam Rapacki.

Jego zdaniem „służby powinny mieć maksymalnie szerokie uprawnienia tak, aby uchronić obywateli przed zagrożeniem terrorystycznym”. Rozszerzone kompetencje szefa ABW? „Dostaje te uprawnienia potężne. Będzie mógł mieć bezpośredni dostęp do w zasadzie wszystkich baz informacyjnych, które znajdują się w zasięgu administracji państwowej” – odpowiada gość RMF FM. Dodaje, że bazy danych, w których są przechowywane wrażliwe dane, powinny być udostępniane za zgodą sądu.

„Te dane, które aż takimi wrażliwymi nie są, one powinny być w trybie on-linowym dostępne” – uważa generał. Pytany o blokadę internetu i zakaz zgromadzeń publicznych w przypadku zagrożenia, odpowiada: „To będzie narzędzie chyba rzadko stosowane”. Dodaje, że „jeśli miałoby to uchronić ludzi przed potencjalnym zamachem, to jest to do rozważania i do dyskutowania”.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży w Brzegach? Gen. Adam Rapacki uważa, że „to nie jest najlepsze miejsce”. Dlaczego? "Położenie, zbiorniki wodne, linie wysokiego napięcia, tory kolejowe, brak dróg dojazdowych" – wylicza generał. Jego zdaniem dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem są Błonia krakowskie. "Tam były zgromadzenia, gdzie 1,5 mln, nawet do 2 mln ludzi, pielgrzymów uczestniczyło w uroczystościach" – mówi gość Krzysztofa Ziemca.

Więcej: RMF24.pl