Jak zaznaczyła, w ubiegły poniedziałek naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN w przedmiocie dowodów rzeczowych, przekazał prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej ostatnią partię dokumentów zabezpieczonych 16 lutego 2016 r. w domu Marii Kiszczak.

Przekazane materiały zawierają fotografie stanowiące dokumentację m.in. spotkań w willi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy ul. Zawrat w Warszawie oraz w Ośrodku konferencyjnym MSW w Magdalence pod Warszawą, wykonaną podczas spotkań przedstawicieli władz państwowych z delegacją opozycji w latach 1988-1989.

Zdjęcia relacjonują także m.in. spotkanie Lecha Wałęsy i gen. Czesława Kiszczaka w willi MSW przy ul. Zawrat w Warszawie w 1988 r.

Reklama

Dokumentują również uroczysty obiadu w dniu rozpoczęcia obrad Okrągłego stołu w Pałacu Rady Ministrów (obecnie Pałac Prezydencki) 6 lutego 1989 r. czy wspólny posiłek przedstawicieli władz państwowych PRL i delegacji opozycji w komnacie Pałacu Rady Ministrów w Warszawie w pierwszych dniach kwietnia 1989 r.

Na fotografiach można także zobaczyć obrady przy Okrągłym Stole przedstawicieli władz państwowych PRL z delegatami opozycji, w komnacie Pałacu Rady Ministrów.

Wśród dokumentów znalazły się również zdjęcia gen. Czesława Kiszczaka z różnych okresów jego kariery zawodowej z lat 1953-1989. Przedstawiają go one m.in. podczas szkoleń wojskowych, wystąpień publicznych, spotkań służbowych oraz wizyt zagranicznych.

Częścią dokumentacji jest także czarno-biały materiał zdjęciowy prawdopodobnie ukazujący listopadową wizytę delegacji radzieckiej z 1968 r. w Poroninie, Gdańsku i w KL Auschwitz-Birkenau.

Materiały te będą udostępniane od środy w postaci kopii elektronicznych w czytelni Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie.

Zgodnie z art. 36 ustawy o IPN dokumenty będą udostępniane w celu prowadzenia badań naukowych oraz w celach dziennikarskich.