Komisja Europejska poinformowała w środę o zwiększeniu o 20 mln euro pomocy humanitarnej dla ludzi, którzy ucierpieli w wyniku konfliktu we wschodniej Ukrainie.

"UE jak zawsze pozostaje zaangażowana na rzecz narodu ukraińskiego. Ukraina musi pozostać wysoko w naszym programie działań. Dziś zapowiadamy nowe wsparcie, aby pomóc ludziom dotkniętym przez konflikt na wschodniej Ukrainie" - oświadczył unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides.

Według szacunków podawanych przez KE około 3,1 mln ludzi na Ukrainie i krajach sąsiednich wciąż wymaga pomocy w związku z konfliktem toczącym się w Donbasie. Około 55 proc. wsparcia z KE trafia do ludzi przebywających w obszarach, na których nie działają organizacje pozarządowe.

Razem z nowymi środkami całkowite wsparcie humanitarne ze strony UE dla poszkodowanych w wyniku konfliktu na wschodniej Ukrainie przekracza teraz 63 mln euro. Wraz z funduszami przekazywanymi bezpośrednio przez państwa członkowskie "28" skierowała na Ukrainę 146 mln euro.