Potężne trzęsienie ziemi na Tajwanie. W sobotę rano czasu miejscowego wstrząs o sile 6,4 stopnia w skali Richtera nawiedził południową część wyspy. W miejscowości Tainan runęło wiele budynków. Są co najmniej 4 ofiary śmiertelne.

W miejscowości Tainan zawaliły się m.in. dwa 16- i 17-piętrowe budynki mieszkalne. Na miejscu trwa intensywna akcja ratownicza. Jak podają tajwańskie media, w całej strefie dotkniętej kataklizmem, spod gruzów wydobyto do tej pory ponad 220 żywych osób. W Tainan uszkodzona została sieć gazowa i wodociągowa. Na wyspie wstrzymano ruch pociągów.

Trzęsienie nawiedziło Tajwan około 4.00 rano czasu lokalnego. Z relacji świadków wynika, że wstrząs główny był długi i wyraźnie odczuwalny w stolicy wyspy- Tajpej. Trzęsienia ziemi nie należą na Tajwanie do rzadkości. Większość z nich jednak to wstrząsy, które nie prowadzą do zniszczeń.

Pacyficzne Centrum Ostrzegania o Tsunami nie wydało ostrzeżenia o niszczycielskiej fali- tsunami. Tajwan leży w rejonie podwyższonej aktywności sejsmicznej, na styku dwóch płyt tektonicznych. Podczas trzęsienia ziemi o sile 7,6 stopni w skali Richtera, jakie nawiedziło wyspę w 1999 roku, zginęło około 2400 osób.