Pomysły gospodarcze PiS utrudnią działalność przedsiębiorcom - mówi prezes partii Nowoczesna Ryszard Petru. Na spotkaniu z dziennikarzami przed wyjazdem do Sochaczewa polityk skrytykował między innymi zapowiadane przez partię Kaczyńskiego opodatkowanie hipermarketów. Jak mówił, sprawi to, że kupujący w tych sklepach będą płacić więcej.

- Nie dotknie to Jarosława Kaczyńskiego, który nie kupuje w hipermarketach - mówił Petru.

Według PiS, opodatkowanie zagranicznych sklepów wielkopowierzchniowych będzie pomocą dla rodzimych właścicieli sklepów. Zdaniem Ryszarda Petru, propozycje PiS, dotyczące podatków tylko komplikują ten system, co utrudni działalność przedsiębiorcom. Prezes Nowoczesnej mówił, że jego partia ma inny pomysł na to, co zrobić, by podatki wpływały do kasy państwa tak, jak powinny.

Zdaniem Petru, chodzi o uproszczenie systemu, dlatego należy wprowadzić jedną, 16-procentową stawkę stawkę PIT, CIT i VAT. Lider Nowoczesnej chce też wprowadzenia centralnego rejestru podatkowego. Petru dodał, że nakładanie nowych danin również na konta bankowe i hipermarkety odbija się zazwyczaj na najuboższych.

Ryszard Petru skrytykował też pomysł wprowadzenia podatku katastralnego, czego chce Zjednoczona Lewica. Jego zdaniem, nie można o tym mysleć w Polsce jeszcze przez najbliższe cztery lata.