Irlandczycy w referendum mówią "tak" małżeństwom jednopłciowym. Według jeszcze niepełnych, ale oficjalnych wyników za wprowadzeniem tego typu regulacji opowiedziało się ponad 62 procent głosujących.

Irlandczycy mieli odpowiedzieć, czy zgadzają się ze stwierdzeniem - "Małżeństwo dwóch osób może zostać zawarte zgodnie z prawem bez względu na ich płeć". Do tej pory przeliczono głosy z 40 z 43 okręgów, ale wynik referendum nie powinien już się znacznie zmienić.

Po południu setki osób zgromadziły się na zamku w Dublinie, by świętować rezultat głosowania. Uczestnicy manifestacji wznosili okrzyki, a wielu z nich miało ze sobą tęczowe flagi.
Wprowadzenie małżeństw jednopłciowych to ogromna zmiana w Irlandii, kraju, w którym Kościół katolicki wciąż odgrywa znaczącą rolę. Homoseksualizm był tam prawnie zabroniony jeszcze do 1993 roku, a do dziś obowiązują bardzo restrykcyjne regulacje dotyczące aborcji.


Irlandia będzie 19-tym na świecie, a 14-tym w Europie państwem, które zalegalizowało małżeństwa jednopłciowe. Wcześniej odpowiednie prawo musi jednak uchwalić irlandzki parlament. Z tego powodu, nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie pod koniec roku.