Reklama

Ukraina- Ukraina- Tymoszenko- UE- apel

Zróbcie wszystko, aby umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską została podpisana. Taki apel do opozycji i europejskich polityków wystosowała Julia Tymoszenko.
Była premier pisze, że prezydent Wiktor Janukowycz stara się w ostatnim czasie zniweczyć wszelkie nadzieje na podpisanie umowy. Według Julii Tymoszenko, stara się on pokazać europejskim politykom, że ich próby "uratowania Ukrainy od dyktatury" poszły na marne. "Nie można dopuścić, aby kuluarowe spiski i osobiste fobie Janukowycza ostatecznie zniszczyły europejską drogę Ukrainy"- oświadczyła Julia Tymoszenko.
Tymczasem porażką zakończyły się prace parlamentarnej grupy roboczej, która miała napisać projekt ustawy pozwalającej byłej premier na leczenie w Niemczech. Opozycjoniści i politycy rządzącej Partii Regionów nie osiągnęli porozumienia, co do tego, jak ma wyglądać taki dokument. Oponenci władz mieli zaproponować, aby leczenie za granicą oznaczało koniec odbywania kary, a Partia Regionów, aby była to jedynie przerwa w wykonywaniu wyroku.
Poza grupą roboczą, pojawiła się nowa propozycja - niezrzeszonego deputowanego Ołeha Liaszki. Proponuje on przyjęcie uchwały, w której jest mowa konkretnie o Julii Tymoszenko i jej zwolnieniu z dalszego odbywania kary w celu zapewnienia odpowiednich warunków dla integracji europejskiej Ukrainy.
Opozycja chce, aby jutro, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Najwyższej, rozpatrzeć jej projekt.
Także w środę swój raport z misji na Ukrainie mają przedstawić Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski, czyli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Jeżeli sprawa Julii Tymoszenko nie zostanie rozwiązana, nie zalecą oni podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą pod koniec miesiąca na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Piotr Pogorzelski, Kijów/dyd