Julia Tymoszenko ma małe szanse na opuszczenie Ukrainy przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Niewykluczone, że dziś w Radzie Najwyższej odbędzie się głosowanie nad ustawami, które pozwoliłyby skazanym na leczenie za granicą.

Dziennik „Komsomolska Prawda” przypomina, że wczoraj komisja parlamentarna uznała, iż wszystkie projekty trzeba dopracować. Głosowanie może się jednak odbyć przy czym żadna ustawa nie zdobędzie ponad połowy głosów. Ewentualnie zostanie przyjęty w pierwszym czytaniu projekt przewidujący, że wyjazd na leczenie jest tylko przerwą w wykonywaniu wyroku, jak chce tego rządząca Partia Regionów.

Dziennik „Wiesti” cytuje opinię politologa Wadyma Karasiowa. Jego zdaniem władze chcą pokazać, że Julia Tymoszenko może opuścić Ukrainę tylko na ich warunkach, a nie opozycji. Ta ostatnia proponuje, aby wyjazd na leczenie oznaczał zwolnienie z dalszego odbywania kary. Władze chcą pokazać, że losy Ukrainy zależą wyłącznie od nich. Wciąż także rządzący w Kijowie liczą na to, że uda się podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską bez rozwiązania sprawy Julii Tymoszenko.