Jarosław Gowin występuje z Platformy Obywatelskiej. Były minister sprawiedliwości nie ukrywał, że ostatecznym argumentem, przemawiającym za jego wystąpieniem z PO, jest polityka gospodarcza rządu Tuska, zwłaszcza zapowiedzi podwyższenia podatków oraz zmiany w OFE.

Na konferencji prasowej Gowin argumentował, że PO nie realizuje już swego programu i nie mógł w niej dłużej pozostawać, gdyż byłoby to sprzeczne z jego sumieniem.

Dodał, że doszedł do momentu, w którym lojalność wobec rządu Donalda Tuska byłaby w sprzeczności z lojalnością wobec Polaków. Poseł zapewnił, że nadal będzie walczył o swoje wartości jako parlamentarzysta niezrzeszony. Zapowiedział, że w ciągu miesiąca poinformuje, z kim i jak chce zmieniać Polskę.

Jarosław Gowin krytykował politykę ekonomiczną rządu Donalda Tuska, między innymi zapowiedź podniesienia podatków i zmiany w OFE. Według posła, likwidacja drugiego filaru emerytalnego to znacjonalizowanie prywatnych oszczędności Polaków i musi to doprowadzić do obniżenia emerytur milionów obywateli.

Gowin, pytany o to, czy chce założyć własną partię, odpowiedział, że w ciągu ostatnich miesięcy to Donald Tusk tworzył z Platformy nowe ugrupowanie - socjaldemokratyczne. Poseł zapowiedział, że będzie działał na rzecz Polski i zaangażować się we wspieranie polskich przedsiębiorców.