Ministerstwo Rolnictwa w 2012 roku przekazało Krajowemu Związkowi Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych ponad 755 tys. złotych na działalność w europejskiej organizacji COPA COGENA. Część pieniędzy znalazła się na prywatnych kontach prezesa związku Władysława Serafina – twierdzą szefowie instytucji, która dzieli dotacje. O sprawie miał wiedzieć minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Sam Serafin odpiera zarzuty, choć potwierdza, że czasowo korzystał z pieniędzy z dotacji, bo „musiał płacić zobowiązania" - pisze "Rzeczpospolita".

Nie będzie zamiatania sprawy pod dywan. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że od dawna prowadzi kontrolę wydawania dotacji celowych, w związku z tym, że środki przeznaczone na Kółka Rolnicze szły na konto jego szefa, Władysława Serafina. Wyniki mamy poznać za kilka dni.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba mówił, że jego resort prowadzi kontrolę od początku roku. Wtedy pojawiły się pierwsze głosy o nieprawidłowościach. Jego zdaniem, nie było podstaw do zgłaszania ich do prokuratury, bo sprawa jest jeszcze w toku. A jeśli będą, to może zgłosić je departament kontroli w resorcie, a nie sam minister. Postępowanie kontrolne ma się zakończyć do końca tygodnia. Będzie postępowanie pokontrolne i zalecenia. Jeśli będą nieprawidłowości, kontroler będzie mógł sam zgłosić sprawę do prokuratury.
Minister zapowiedział, że jego resort nie będzie przyglądał się biernie nieprawidłowościom. Jak mówił, nie będzie pobłażania dla niewłaściwego wykorzystywania środków publicznych. Zapewniał też, że jego resort nie zaniechał żadnej czynności w tej sprawie.

Reklama

Minister Kalemba dodał, że mimo nieprawidłowości Kółka Rolnicze, w późniejszym terminie, wpłaciły zaległą kwotę. I dodał, że wbrew temu co pisze "Rzeczpospolita", resort zakwestionował mniej niż opisane 25 faktur.

176 tysięcy na koncie Serafina

Reklama

"Rzeczpospolita" dotarła do wyników ministerialnej kontroli, podczas której wzięto pod lupę wykorzystanie przez Związek Kółek dotacji na działalność europejską. Ustalono m.in., że z konta, na które ministerstwo przelało pieniądze, na prywatne konto Serafina wypłynęło 176 tys. zł. Serafin twierdzi, że był to zwrot pożyczki, jakiej udzielił kółkom pięć lat temu.

Kolejne 300 tys. zł z ministerialnej dotacji trafiło do spółki Centrum Informatyczne Kółek Rolniczych (portalu zakupowego dla rolników), która kilka miesięcy później złożyła wniosek o upadłość. Właścicielem spółki jest Fundacja Rozwoju Wsi i Rolnictwa im. Norberta Aleksiewicza. W radzie nadzorczej spółki zasiada Serafin. W ubiegłym roku otrzymał za to ok. 90 tys. zł.

W sumie kontrolerzy zakwestionowali 25 przelewów, a za niezgodny z umową dotacyjną uznali wydatek ponad 607 tys. zł.

Krajowa Rada ma złożyć dziś doniesienie do prokuratury. – Niech prześwietli sposób korzystania z dotacji w Związku Rolników. Zarząd związku ma podejrzenia, że od 2008 r. na prywatne konto Serafina przelano 3 mln zł – mówi "Rzeczpospolitej" Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Serafin odpiera zarzuty. – To Izba jest mi winna 1,2 mln zł należnych mi dotacji, z odsetkami 2 mln zł, miesiąc temu zażądałem tych pieniędzy – mówi. Twierdzi, że interweniował w tej sprawie u kolejnych ministrów rolnictwa. Wszystko nazywa kolejną próbą zniszczenia go.

Podobnie tłumaczył ujawnione rok temu przez Puls Biznesu "taśmy PSL".

Prokuratura powinna dokładnie zbadać działalność finansową Władysława Serafina - uważa prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wiktor Szmulewicz złożył w tej sprawie wniosek do prokuratury w Warszawie.

Zdaniem Szmulewicza, Serafin dokonał przelewu na swoje prywatne konto 176 tysięcy złotych z dotacji budżetowej na rok 2012. Prokurator powinien wyjaśnić wszystkie niejasności - dodaje prezes Wiktor Szmulewicz. Jak podkreśla, "nie osądza nikogo i nie krytykuje, tylko stwierdza".

Szumielewicz mówił dziennikarzom, że tyle informacji i pism krąży, iż trzeba to sprawdzić. O nieprawidłowościach jakich dopuszczał się Władysław Serafin informowali dwaj członkowie zarządu z Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - ujawnia Szmulewicz. Jest w tej sprawie doniesienie podpisane przez dwie osoby mówi prezes.
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował, że resort prowadzi kontrolę w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w sprawie wydawania dotacji celowych. Wyniki kontroli mają być znane jeszcze w tym tygodniu.