Traktuję cyfry sondażu jako zobowiązanie - mówi eurodeputowany Ruchu Palikota Marek Siwiec, komentując sondaż na temat Europy Plus.

Europa Plus w wyborach do Sejmu zdobyłaby 8 procent głosów - wynika z sondażu Homo Homini dla "Rzeczpospolitej". Według badania, nowa inicjatywa przegrałaby z SLD, który cieszy się 14-procentowym poparciem.

Europa Plus będzie też projektem krajowym - podkreśla eurodeputowany Ruchu Palikota w radiowej Jedynce. Dodaje, że sondażowe poparcie to aż 8 procent czyli powyżej progu wyborczego.

Według pierwszych zapowiedzi Europa Plus miała być platformą wyborczą w wyborach do europarlamentu dla części polityków lewicy i działaczy Ruchu Palikota. Startując samodzielnie, Ruch Palikota znalazłby się pod progiem wyborczym, z poparciem jedynie 4 procent respondentów.

Na czele rankingu utrzymuje się Platforma Obywatelska z wynikiem 30 punktów procentowych. Tuż za nią z 29-procentowym poparciem plasuje się PiS. Do Sejmu weszłoby również Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chce głosować 6 procent głosów.

Sondaż telefoniczny przeprowadzono 4 marca na grupie 1100 dorosłych Polaków.