Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się dzisiaj, wygrałaby je PO i PiS - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska dla Gazety.pl. SLD przegoniło tym razem Europę Plus, wspólna inicjatywę Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca.

Według sondażu TNS Polska, którego wyniki publikuje Gazeta.pl, w wyborach do Parlamentu Europejskiego PO uzyskałaby 27 proc. głosów, a PiS 20 proc.

Na SLD zagłosowałoby z kolei 9 proc. badanych, podczas Europa Plus mogłaby liczyć na 7 proc. głosów. Za nimi uplasowały się Solidarna Polska i PJN - zagłosowałoby na nie po po 2 proc. ankietowanych i Nowa Prawica - 1 proc.

Jednak chęć udziału w samych wyborach do Parlamentu Europejskiego zadeklarowało zaledwie 15 proc. badanych - tyle samo nie było pewnych, czy w ogóle poszłoby na wybory. 29 proc. ankietowych odpowiedziało, że raczej poszliby do urn.

Z kolei 18 proc. respondentów TNS Polska raczej nie poszłoby na wybory, a na pewno nie - 23 proc.

Europa Plus to projekt przygotowany przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, europosła Marka Siwca i posła Janusza Palikota. Projekt zakłada tworzenie lewicowych list do przyszłorocznych eurowyborów.

Lista jest otwarta - przynajmniej według deklaracji Kwaśniewskiego - także na środowiska kobiece, feministyczne. Kontaktami z nimi ma się zająć Ryszard Kalisz, który właśnie za współpracę z Europą Plus został ostatnio zawieszony w prawach członka SLD.

Siwiec zapowiedział niedawno, że projekt Europa Plus ruszy po wakacjach. Zostanie między innymi zorganizowane publiczne zgromadzenie i wówczas program inicjatywy przedstawi sam Kwaśniewski.