548 podpisanych ustaw, 11 inicjatyw ustawodawczych, 19 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego - tak w liczbach wygląda dwuipółletni dorobek prezydentury Bronisława Komorowskiego. W tym czasie wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z 5 wnioskami i odmówił podpisania dwóch ustaw. Bronisław Komorowski ratyfikował 72 umowy międzynarodowe, złożył 56 wizyt zagranicznych i przyjął 74 osobistości ze świata. Dokładnie dwa i pół roku temu Bronisław Komorowski został zaprzysiężony na najwyższy urząd w państwie.
Reklama

Arbiter, polityk, który nie jest na pasku rządu. Tak wizerunek prezydenta przedstawia specjalista do spraw marketingu politycznego doktor Norbert Maliszewski. Przypomniał on, że początek kadencji to seria gaf i wpadek, skutecznie wytykanych przez media. Kolejne miesiące przyniosły jednak zmianę wizerunku i teraz, na półmetku prezydentury, Bronisław Komorowski jest liderem w rankingach zaufania. W opinii eksperta, prezydent dobrze się czuje w roli arbitra, osoby cieszącej się zaufaniem, do której mogą zwracać się w sytuacjach konfliktowych różne środowiska. Tak było na przykład w sprawie ACTA czy podwyższenia wieku emerytalnego.

Prezydentura, z której najbardziej zadowolony jest sam prezydent - tak półmetek sprawowania tej funkcji przez Bronisława Komorowskiego ocenia z kolei politolog doktor Wojciech Jabłoński z Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert skrytykował prezydenta za pomysły dotyczące obronności czy bezpieczeństwa na stadionach. Przyznał jednak, że politycznie uciekł już Donaldowi Tuskowi i o ile na początku kadencji można było podejrzewać, że jest protegowanym szefa rządu, to teraz wyraźnie widać, że gra w innej drużynie i ma duże szanse na kolejną kadencję.

Według sondażu CBOS, większość Polaków (74%) uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta. Mniej niż jedna piąta (16%) ankietowanych, jest zdania, że nie wypełnia on swoich obowiązków należycie. W ciągu ostatnich dwóch lat oceny prezydenta Bronisława Komorowskiego poprawiły się - obecnie odsetek respondentów pozytywnie oceniających jego pracę jest o 7 punktów wyższy niż na początku 2011 roku.

Druga połowa kadencji ma upłynąć pod znakiem dyskusji o wejściu do strefy euro. W Kancelarii Prezydenta trwają też prace nad strategiami polityki rodzinnej i utrzymania konkurencyjności przez polską gospodarkę.