SLD chce, by rok 2013 Sejm ustanowił rokiem Edwarda Gierka. Ten pomysł spodobał się synowi pierwszego sekretarza KC PZPR Adamowi Gierkowi. - Jak myślę, że SLD ma dobry pomysł. (...) To jest pierwszy krok w odkłamywaniu historii. Zobaczymy co będzie dalej - powiedział w TVN 24 Gierek.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Edwarda Gierka, SLD chce "odkłamać" pierwszego sekretarza i pokazać jego sukcesy. - Mamy sytuację gospodarczą w Unii dosyć krytyczną, a przecież cały dorobek Gierka głównie wiąże się z osiągnięciami gospodarczymi. Myślę, że warto wrócić do tamtych osiągnięć, żeby zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami. Ojciec zawsze uważał, że siła kraju i społeczeństwa zależy od siły gospodarki - ocenił Adam Gierek.

SLD zamierza także skonfrontować dług zaciągnięty przez Edwarda Gierka i ten, który powstał w czasie rządów Donalda Tuska. Adam Gierek broni podejści swojego ojca w kwestii zaciągania kredytów.

- Kredyty od starożytności były motorem rozwoju i dobrze, że Gierek je dostawał. Mógł je zużyć na rozwój gospodarczy. Owszem były długi, ale nie takie jak w tej chwili się przedstawia. Gierek długi spłacał i odsetki też - podkreślił Adam Gierek.