PSL intensyfikuje przygotowania do jesiennego kongresu, na którym odbędzie się wybór prezesa partii. W regionach zakończyły się już zjazdy najniższych szczebli; jeszcze w czerwcu odbędzie się pierwszy zjazd wojewódzki; wewnętrzna kampania już trwa.

Do tej pory pewnymi kandydatami w wyborach na szefa Stronnictwa są obecny prezes, wicepremier Waldemar Pawlak, a także poseł Janusz Piechociński. Niewykluczone jednak, że pojawią się inni pretendenci do objęcia fotela prezesa PSL.

Już od kilku miesięcy trwa w partii kampania sprawozdawczo-wyborcza. Do tej pory - jak poinformował PAP rzecznik partii Krzysztof Kosiński - odbyły się już zjazdy na poziomie kół oraz gmin. W ich trakcie wybierane są nowe władze, a także delegaci na zjazdy powiatowe.

Po zjazdach powiatowych, które już się odbywają, odbędą się zjazdy wojewódzkie. W ten sposób w ciągu kilku miesięcy w całej partii wyłonieni zostaną szefowie poszczególnych struktur, a także delegaci na kongres, który będzie ostatnim etapem wybierania władz ugrupowania.

Reklama

29 czerwca w Warszawie ma się odbyć posiedzenie Rady Naczelnej, na której zostaną przyjęte uchwały dotyczące zwołania kongresu, a także uchwały ws. regulaminu jego obrad. Według informacji PAP ze źródeł w Stronnictwie najbardziej prawdopodobny termin zjazdu krajowego partii to przełom października i listopada.

Pierwszy, zarząd wybierze Dolny Śląsk

Reklama

W najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy zjazd wojewódzki - swoje kierownictwo będą wybierali delegaci z Dolnego Śląska. "Będzie wybór prezesa, zarządu, wojewódzkiego sądu koleżeńskiego, komisji rewizyjnej, delegatów na kongres, przedstawicieli do Rady Naczelnej" - powiedział PAP sekretarz Naczelnego Komitetu wykonawczego Stronnictwa Józef Szczepańczyk.

Po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych kierownictwo PSL zawiesiło wojewódzkie władze partii na Dolnym Śląsku. Chodziło o wewnętrzny spór w lokalnym zarządzie ugrupowania.

14 lipca odbędzie się zjazd wojewódzki w Wielkopolsce. Ludowcom zależy na tym, żeby każde ze spotkań na poziomie wojewódzkim było w innym terminie tak, by mogli się na nim pojawić przedstawiciele władz partii.

Intensywna kampania Pawlaka

Jednak pretendenci do objęcia władzy w partii już biorą udział w poszczególnych zjazdach powiatowych. Pawlak był w minioną niedzielę w Gostynie, wybiera się też do Wrocławia. Z kolei Piechociński był w zeszłym tygodniu w Lipsku (mazowieckie) spotykał się też z działaczami na Zamojszczyźnie i w województwie lubelskim.

Poseł zapowiedział, że w tygodniach, w których nie ma posiedzenia Sejmu, dwa dni będzie poświęcał na spotkania z delegatami i liderami organizacji wojewódzkich PSL. Również współpracownicy Pawlaka mówią, że wicepremier będzie chciał uczestniczyć w każdym zjeździe wojewódzkim partii, a także w miarę możliwości w niektórych wojewódzkich.

Jednak wybór delegatów na kongres i nowych władz w regionach to nie jedyne zadanie, jakie do jesieni chcą zrealizować ludowcy. Przy okazji zjazdów w poszczególnych regionach Stronnictwo chce zweryfikować liczbę członków partii.

Ludzie garną się do PSL?

"Jest spora zmiana jeśli chodzi o prezesów w wielu miejscach kraju. Kampania idzie dobrze, wręczamy dużo nowych legitymacji, co pokazuje, że idzie nowe pokolenie i ludzie z nowych środowisk" - powiedział PAP Piechociński.

Również szef świętokrzyskiego PSL Adam Jarubas podkreśla, że do ugrupowania przystępują nowi ludzie. "Ogólny bilans jest nieznacznie na plus, bo trzeba też pamiętać, że wiele koleżanek, kolegów odchodzi z uwagi np. na wiek, ale na to miejsce mamy wielu młodych ludzi" - powiedział PAP polityk.

Jak podkreślił na jego terenie zjazdy powiatowe zakończą się do końca lipca, natomiast wstępna data zjazdu wojewódzkiego to 7 października. Obecny szef struktur świętokrzyskich zamierza ubiegać się o reelekcję.

Pytany, czy chce też ubiegać się o fotel szefa partii odpowiada: "skupiam się na szczeblu wojewódzkim, to dziś podstawowa przestrzeń mojej aktywności".

Honorowy prezes wielkopolskiego PSL Stanisław Kalemba również widzi ożywienie w strukturach Stronnictwa. "Nie ma drugiej takiej partii, która by tak funkcjonowała w gminach, powiatach. W Pile przyjmowaliśmy 8 młodych ludzi do organizacji, to samo w innych powiatach" - powiedział PAP polityk.

Na jesienny kongres krajowy przyjedzie około 700 wyłonionych w poszczególnych regionach delegatów Stronnictwa.