We wtorek o godz. 17 prezydent Bronisław Komorowski otworzy pierwsze posiedzenie Senatu VIII kadencji, podczas którego nowi senatorowie złożą ślubowanie i wybiorą marszałka oraz wicemarszałków izby. Prawdopodobnie marszałkiem ponownie zostanie Bogdan Borusewicz.

We wtorek rano przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski wręczy nowym senatorom zaświadczenia o wyborze.

O godz. 16.45 do Senatu przybędzie Bronisław Komorowski, który złoży kwiaty pod tablicą w hołdzie senatorom II RP. Kwiaty złożyć mają także marszałkowie Senatu poprzednich kadencji: Bogdan Borusewicz, Longin Pastusiak, Alicja Grześkowiak i Adam Struzik.

Zgodnie z planem uroczystości, o godz. 17 prezydent otworzy inauguracyjne posiedzenie Senatu VIII kadencji i - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - wygłosi przemówienie.

Następnie Komorowski przekaże prowadzenie obrad marszałkowi seniorowi. Prezydent powołał już na tę funkcję Kazimierza Kutza - najstarszego senatora w nowej kadencji.

Kutz, który już w 2005 roku pełnił funkcję marszałka seniora Senatu, złoży ślubowanie i powoła spośród najmłodszych senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia. Następnie odbierze od nowych senatorów ślubowanie. Gdyby senator odmówił złożenia ślubowania oznaczałoby to jego zrzeczenie się mandatu.

Marszałek senior zgodnie z regulaminem wygłasza także przemówienia inauguracyjne. Kutz w niedawnej rozmowie z PAP deklarował, że będzie mówił "niezależnie od partyjnego myślenia".

W Senacie VIII kadencji zasiądzie 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS, 2 senatorów PSL

Jeden z nowo wybranych senatorów został zgłoszony przez Komitet Wyborców Rafała Dutkiewicza (inicjatywa Obywatele do Senatu); będzie też 3 senatorów niezależnych: Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz.

Na pierwszym posiedzeniu Senatu przeprowadza się wybór marszałka izby, który po złożeniu oświadczenia o przyjęciu funkcji, przejmuje przewodnictwo obrad i przeprowadza wybór wicemarszałków.

Obecny marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) najprawdopodobniej będzie nadal pełnił swoją funkcję. Według źródeł PAP, premier Donald Tusk na czwartkowym spotkaniu z kolegium klubu Platformy zaproponował kandydaturę właśnie Borusewicza na tę funkcję. Jeśli Borusewicz we wtorek zostanie wybrany na marszałka Senatu, będzie pierwszym w najnowszej historii polskiego parlamentaryzmu politykiem, który swoją funkcję będzie pełnił przez trzy kolejne kadencje (od 2005 r.).

W nowej kadencji Senatu ma być trzech wicemarszałków. Wśród kandydatów na tę funkcję z PO wymienia się obecnych wicemarszałków: Marka Ziółkowskiego oraz Grażynę Sztark. Na "giełdzie" jako potencjalna kandydatura na wicemarszałka pojawia się też nazwisko b. marszałka Sejmu Marka Borowskiego, który w niedługim czasie zamierza przystąpić do klubu Platformy. Wicemarszałkiem z PiS ma być Stanisław Karczewski, który zastąpi w fotelu wicemarszałka dotychczasowego wieloletniego senatora Zbigniewa Romaszewskiego.