We wtorek rano senatorowie VIII kadencji odebrali z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Stefana Jaworskiego zaświadczenia o wyborze. Szef PKW gratulował im wyboru i życzył sukcesów w działalności parlamentarnej.

"9 października naród polski jako najwyższy suweren w wolnych, demokratycznych i uczciwych wyborach powierzył wam mandat sprawowania zasadniczej części władzy ustawodawczej. Staliście się senatorami RP" - powiedział Jaworski.

Podkreślił, że wtorkowa uroczystość wręczenia zaświadczeń skłania także do refleksji historycznej. Jak mówił 20 lat temu w pierwszych w pełni demokratycznych wyborach do Sejmu RP I kadencji i Senatu II kadencji wybrano całkowicie demokratyczny parlament.

Jaworski zaznaczył, że te wolne wybory przeprowadzono na podstawie dwóch ustaw: ordynacji wyborczej do Sejmu z 28 czerwca 1991 roku i ordynacji wyborczej do Senatu z 10 maja 1991 roku.

Zaznaczył, że ordynacja wyborcza do Sejmu po raz pierwszy powołała nowy organ wyborczy, którym była Państwowa Komisja Wyborcza. Ponadto powołane zostały doraźnie na czas każdych wyborów okręgowe komisje wyborcze, składające się wyłącznie z sędziów.

"Trzeba niestety powiedzieć z przykrością, że ustrój PKW nie doczekał się regulacji konstytucyjnej. Niemniej jednak jesteśmy wdzięczni poszczególnym składom parlamentu polskiego, które sukcesywnie nowelizowały i tworzyły prawo wyborcze, a w szczególności ostatnim kadencjom Sejmu i Senatu, które uchwaliły nowy kodeks wyborczy" - mówił Jaworski.

Zaznaczył, że PKW to organ wyborczy o oryginalnym ustroju rzadko spotykanym na świecie. "Możemy z dumą podkreślić, że nasze rozwiązania ustrojowe, jak i doświadczenia wyborcze, są obiektem stałego zainteresowania organizacji międzynarodowych, które zajmują się demokratycznymi standardami wyborczymi" - mówił.

W uroczystości udział wzięli m.in. marszałek Senatu poprzedniej kadencji Bogdan Borusewicz, marszałek senior Senatu VIII kadencji Kazimierz Kutz, prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, pierwszy prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski.

W Senacie VIII kadencji zasiądzie 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS, 2 senatorów PSL. Jeden z nowo wybranych senatorów został zgłoszony przez Komitet Wyborców Rafała Dutkiewicza (inicjatywa Obywatele do Senatu); będzie też 3 senatorów niezależnych: Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz.