8 listopada będzie zwołane posiedzenie Sejmu, a także Senatu kolejnej kadencji - zapowiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski po zakończeniu serii spotkań w ramach prezydenckich konsultacji powyborczych.

"W związku z konsultacjami mogę potwierdzić, że 8 listopada będzie zwołane zarówno posiedzenie Sejmu, to będzie Sejm VII kadencji, jak i posiedzenie Senatu VIII kadencji. 7 listopada będę proponował Państwowej Komisji Wyborczej, będę zabiegał o to, aby stworzyła możliwość (...) nowym parlamentarzystom odebrania zaświadczeń o wyborze, co także mogłoby skutkować, że 7 listopada niektóre środowiska chciałyby zorganizować posiedzenia klubów" - powiedział Komorowski.

Prezydent zapowiedział, że do 8 listopada ogłosi, kto będzie marszałkiem-seniorem otwierającym obrady Sejmu. "Jeśli chodzi o Senat, to wiadomo już z danych przesłanych przez PKW, że powołam jako marszałka-seniora pana senatora Kazimierza Kutza (niezrz.). Z Sejmem będę prowadził rozmowy związane z wyznaczeniem przeze mnie jednego z posłów do pełnienia obowiązków marszałka-seniora" - dodał.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział zapowiedział również, że w ramach inauguracyjnego posiedzenia Sejmu będzie chciał mieć własne wystąpienie. Podkreślił, że powie w nim m.in. o najważniejszych zadaniach dla rządu.

"Będę chciał 8 listopada w ramach inaugurującego posiedzenia Sejmu mieć także własne wystąpienie, gdzie oprócz wszystkich formuł grzecznościowych, gratulacyjnych, życzeń na przyszłość, chciałem również przedstawić w krótkim opisie moją własną opinię na temat tego, przed jakimi najważniejszymi zadaniami staje Polska i nowy rząd" - zapowiedział prezydent po zakończeniu powyborczych konsultacji z szefami partii.

"Wydaje się, że jest parę kwestii, wokół których trzeba próbować budować porozumienie wykraczające poza granice koalicyjne czy opozycyjne. Temu też służyły moje rozmowy z wszystkimi przedstawicielami partii, które weszły do parlamentu" - dodał Komorowski.