Siedmiu kandydatów do Senatu, w tym jednego niezależnego, w ośmiu okręgach wyborczych na Dolnym Śląsku zaprezentował w niedzielę Komitet Wyborczy Rafała Dutkiewicza. Wśród nich są profesorowie, samorządowcy i senator dwóch poprzednich kadencji.

Spotkanie z udziałem sympatyków ruchu Obywatele do Senatu, którego liderem jest prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz odbyło się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Na Dolnym Śląsku Obywatele do Senatu startują pod nazwą Komitet Wyborczy Wyborców (KWW) Rafała Dutkiewicza.

Prezydent Wrocławia wystawił reprezentację w siedmiu okręgach jednomandatowych: Jerzego Zielińskiego (okręg nr 1) - powiat bolesławiecki, lubański, lwówecki i zgorzelecki; Adama Stanisława Myrdę (okręg nr 3) - powiat głogowski, legnicki, lubiński i polkowicki; Patryka Wilda (okręgu nr 4) - powiat wałbrzysko-świdnicki; prof. Jerzego Michała Makarczyka (okręg nr 5) - powiat dzierżoniowski, kłodzki i ząbkowicki; Tomasza Misiaka, b. senatora PO, (okręg nr 6) - powiaty wokół Wrocławia; prof. Tadeusza Lutego; b. rektora Politechniki Wrocławskiej (okręg nr 7) z Wrocławia oraz wiceprezydenta Wrocławia Jarosława Obremskiego (okręg nr 8) - Wrocław.

W jedynym okręgu obejmującym powiat jaworski, kamiennogórski, złotoryjski i Jelenią Górę KWW Dutkiewicza poparł kandydata niezależnego - Zbigniewa Ładzińskiego z Jeleniej Góry.

Prezentację kandydatów Dutkiewicz zaczął od przypomnienie, że w ciągu ostatnich 20 lat Polska odniosła ogromny sukces, a zwłaszcza Polacy, "ludzie prywatni". Jednak według niego są dwie sfery, które w Polsce nie funkcjonują i trzeba je "zreperować". "Chodzi o sferę - społeczeństwa obywatelskiego, obywatelskiego uczestnictwa w życiu publicznym. Tę sferę trzeba zreperować" - mówił Dutkiewicz. Dodał, że druga sfera to sfera życia instytucjonalnego, bo "w Polsce jest za dużo państwa". Zaznaczył jednak, że instytucjonalną częścią państwa polskiego, której się powiodło są samorządy. "Samorządy są w stanie pokazać wiele przykładów sprawnego funkcjonowania" - mówił Dutkiewicz.

Dodał, że samorządność w Polsce jest sprawdzona, jest prawdziwa, dotyka ziemi i zajmuje się konkretami. "Dlatego właśnie prezydenci polskich miast zdecydowali się wykorzystać szansę, którą dają jednomandatowe okręgi wyborcze. Chcemy, aby nasi przedstawiciele zasiedli w ławach Senatu RP. Chcemy, aby Senat mógł pozostawać w twórczym napięciu z Sejmem. Aby Senat mógł rzeczywiście kontynuować powstawanie prawa i abyśmy mieli naszych przedstawicieli w Warszawie" - mówił prezydent Wrocławia.

Później obecni na spotkaniu kandydaci przedstawili się i zaprezentowali swoje hasło wyborcze. 54-letni Zieliński z Lubania zaproponował hasło "zdrowe państwo", Myrda z Lubina" "po prostu obywatele", Misiak: "Solidarność = Gospodarka", prof. Luty: "Edukacja i innowacja to przyszłość", a Obremski" "Samorządność fundamentem państwa".

W swojej prezentacji Misiak, do niedawna polityk PO i senator tej partii, stwierdził, że dla niego najważniejsza jest gospodarka. "Przyszłość każdego kraju, każdego społeczeństwa zależy od tego, w jakim kraju i w jakim miejscu znajdzie się gospodarka tego kraju. Niestety z bólem obserwuję odejście od spraw gospodarczych" - dodał.

Prof. Luty stwierdził, że wejście przedstawicieli KWW Dutkiewicza do Senatu to szansa na politykę bez partyjnej dyscypliny, bez walki o partykularne interesy".