Obywatele do Senatu zarejestrowali w całej Polsce 48 kandydatów, którzy powalczą w jesiennych wyborach o mandat w izbie wyższej - poinformował w środę jeden z inicjatorów ruchu, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

O północy minął termin zgłaszania do okręgowych komisji wyborczych list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Prawo to miały tylko te komitety, które zostały zarejestrowane wcześniej przez Państwową Komisję Wyborczą.

Dutkiewicz na środowej konferencji prasowej w Senacie poinformował, że ruch Obywatele do Senatu zarejestrował w okręgowych komisjach 48 kandydatów. "Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy złożyli podpisy pod ich kandydaturami. Będziemy bardzo silne reprezentowani i - mam nadzieję i liczę na to - wyborcy zaufają naszym kandydatom" - powiedział Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia zaznaczył, że wśród zarejestrowanych kandydatów są osoby, które wystartują w wyborach zarówno z komitetu OdS, z własnych niezależnych komitetów jak i komitetu wyborców Rafała Dutkiewicza.

"Mamy więc trojakiego rodzaju komitety; wszyscy, cała grupa 48 kandydatów wystartuje w jednolitych barwach" - powiedział Dutkiewicz.

Z poparciem Obywateli do Senatu wystartują m.in. b. senator Tomasz Misiak i b. minister pracy z Samoobrony Anna Kalata

W jego ocenie, obecnie w Polsce obserwujemy ciekawe zjawisko, polegające na tym, że w jesiennych wyborach zarejestrowało się bardzo wielu niezależnych kandydatów, co - według niego - sygnalizuje "duże zniechęcenie Polaków do polityki uprawianej w sposób partyjny". Dodał, że zarówno partie polityczne, jak i kandydaci niezależni sygnalizują, że zbieranie podpisów pod rejestracją list kandydatów do Sejmu i kandydatów do Senatu było w tym roku operacją nieco trudniejszą niż w latach ubiegłych.

"Jak sądzę, bierze się to z dwóch mechanizmów. Po pierwsze Polacy rozumieją, że ich podpis jest ważny, po drugie niestety ze zniechęcania do zawodowo lub partyjnie uprawianej polityki. Mówię to dlatego, że to jest jedna ze spraw, którymi chcielibyśmy się zająć w przyszłości w Senacie. Poziom polskiej polityki trzeba bez wątpienia podnieść, dlatego oferujemy 48 naprawdę dobrych, sprawdzonych kandydatów, zachęcając do głosowania na nich" - powiedział Dutkiewicz.

Według danych zamieszczonych na stronach internetowych PKW, do godz. 13.30, Komitet Wyborczy Wyborców Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu zarejestrował 22 kandydatów na senatorów, a Komitet Wyborczy Wyborców Rafał Dutkiewicz - 5 kandydatów.

Z poparciem Obywateli do Senatu wystartują m.in. b. senator Tomasz Misiak, b. minister pracy z Samoobrony Anna Kalata, szef BCC Marek Goliszewski, politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, b. redaktor naczelny "Wprost" Marek Król, działacz Solidarności, obecny poseł Bogdan Lis, obecny poseł Marian Filar, szef "Wspólnoty Polskiej" Longin Komołowski oraz b. wiceminister finansów Stanisław Gomułka.