Chcielibyśmy bardzo, aby Senat był emanacją samorządności, bowiem samorządność jest najlepszym wyrazem demokracji - powiedział w niedzielę we Wrocławiu prof. Tadeusz Luty, kandydat na senatora z Komitetu Wyborczego Rafała Dutkiewicza.

Siedmiu kandydatów do Senatu, w tym jeden niezależny, w ośmiu okręgach wyborczych na Dolnym Śląsku wystartuje pod szyldem Komitet Wyborczy Wyborców (KWW) Rafała Dutkiewicza, którego liderem jest Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Wśród kandydatów są profesorowie, samorządowcy i senator dwóch poprzednich kadencji.

W konferencji wzięli udział: Jerzy Zieliński (okręg nr 1) - powiat bolesławiecki, lubański, lwówecki i zgorzelecki; Patryk Wild (okręgu nr 4) - powiat wałbrzysko-świdnicki; Tomasz Misiak, b. senator PO, (okręg nr 6) - powiaty wokół Wrocławia; prof. Tadeusz Luty; b. rektor Politechniki Wrocławskiej (okręg nr 7) - Wrocław; oraz wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski (okręg nr 8) - Wrocław.

Po pierwsze Senat przekształcić w Izbę Samorządową

"Pierwszą inicjatywą, jaką podejmiemy w nowym Senacie, będzie zgłoszenie inicjatywy: po pierwsze dyskusja nad przyszłością Senatu, a w ślad za tym propozycja, aby Senat przekształcić w Izbę Samorządową. Tak rozumianą, aby skupiała wszystkie samorządy - od terytorialnych po korporacyjne" - mówił Luty podczas konferencji prasowej z udziałem kandydatów do Senatu z KWW Rafała Dutkiewicza.

Zaznaczył, że potrzebna jest wizja rozwoju Polski opartej na edukacji, kulturze i przedsiębiorczości. "Chodzi o to, aby Senat był łącznikiem między polityką centralną i władzami lokalnymi. To jest niezbędne. Przyświeca nam zasada, żeby myśleć globalnie, ale działać lokalnie" - tłumaczył b. rektor Politechniki Wrocławskiej.

Najważniejsze - rozwój infrastruktury

Patryk Wild mówił z kolei o konieczności rozwoju infrastruktury, która jest kluczowa dla regionu i rozwoju przedsiębiorczości. "Wrocław jest lokomotywą dla całego regionu, ale jako kandydat z b. okręgu wałbrzyskiego wiem, że mamy takie obszary, gdzie rozwój gospodarczy jest bardzo nieduży. I to, co może pomoc mieszkańcom tych regionów upośledzonych gospodarczo, to rozwój infrastruktury" - przekonywał Wild.

Według niego rozwój transportu zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego doprowadzi do rozwoju regionu. Jednym z priorytetów jest budowa drogi ekspresowej S5 Wrocław-Poznań, która wypadła z planów budowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także rozwój infrastruktury kolejowej, która jest w "fatalnym stanie".

"Będziemy zabiegać o integrację tej infrastruktury z nowymi generatorami ruchu jak wrocławski port lotniczy, który po podłączeniu do linii kolejowej mógłby być portem dla całego regionu i wygrywać konkurencję z budowanym portem lotniczym w Berlinie" - wyjaśnił Wild.

Następnie - nauka i oświata

Wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski zamierza w Senacie walczyć o rozwój oświaty. "Wrocław ma najlepszą zdawalność matury, trzecie miejsce w gimnazjach, drugie w podstawówkach, a mimo to Dolny Śląsk ma jeden z najgorszych wyników nauczania w Polsce. To wielkie wyzwanie. Jeśli myślimy o rozwoju regionu, to musimy podciągnąć poziom nauczania na całym Dolnym Śląsku. To jest najbardziej podstawowe zadanie lokalne" - mówił Obremski.

Wiceprezydent przyznał, że globalnie chciałby stworzenia takiego systemu w oświacie, który nie będzie kazał nauczycielom pisać, lecz pracować z uczniami. "Niezmiernie istotne jest "odpapierowanie" tego zawodu. Nie ważne, co jest napisane, ważny jest bezpośredni kontakt i bezpośrednie nauczanie" - tłumaczył Obremski.

"Aby te wszystkie sprawy mogły być realizowane, potrzebny jest szybki i sprawny rozwój gospodarczy. Wrocław rozwija się szybciej niż Chiny i chcielibyśmy, aby to dotyczyło całego regionu" - mówił b. senator PO Tomasz Misiak.

Oprócz wymienionych i obecnych na konferencji kandydatów KWW Rafała Dutkiewicza wystawił jeszcze: Adama Stanisława Myrdę (okręg nr 3) - powiat głogowski, legnicki, lubiński i polkowicki; prof. Jerzego Michała Makarczyka (okręg nr 5) - powiat dzierżoniowski, kłodzki i ząbkowicki.

W okręgu obejmującym powiat jaworski, kamiennogórski, złotoryjski i Jelenią Górę KWW Dutkiewicza poparł kandydata niezależnego - Zbigniewa Ładzińskiego z Jeleniej Góry.