Samolot z ciałem prezydentowej Marii Kaczyńskiej przyleci do Polski we wtorek prawdopodobnie ok. godz. 10 - poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin. Nie ma jeszcze terminu ceremonii żałobnej poświęconej ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu, rozważana jest m.in. najbliższa sobota.

Samolot specjalny - jak poinformowała w komunikacie prezydencka kancelaria - wyleciał do Moskwy w poniedziałek po południu. Do stolicy Rosji udali się ministrowie w Kancelarii Prezydenta Bożena Borys-Szopa i Andrzej Duda.

Ostatecznie godzina powrotu samolotu, który przywiezie do kraju trumnę z ciałem prezydentowej Kaczyńskiej zostanie potwierdzona we wtorek rano. Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że we wtorek rano zostanie wydany w tej sprawie dodatkowy komunikat.

Po przylocie samolotu na lotnisko wojskowe Okęcie odbędzie się krótka ceremonia o charakterze rodzinnym, trumna zostanie przewieziona do kaplicy Pałacu Prezydenckiego - poinformował w poniedziałek Sasin.

Przejazd z lotniska do Pałacu Prezydenckiego będzie miał charakter uroczysty, z asystą policji

Przejazd z lotniska do Pałacu Prezydenckiego będzie miał charakter uroczysty, z asystą policji. "Natomiast być może uda nam się zorganizować to tak, aby nie wyłączać całego ciągu (warszawskich ulic), tylko blokować ruch odcinkowo, na czas przejazdu" - powiedział.

Sasin potwierdził, że trumny z ciałami pary prezydenckiej zostaną jeszcze we wtorek wystawione na widok publiczny, wcześniej planowane jest krótkie nabożeństwo rodzinne. Minister zapewnił, że jeśli Polacy będą chcieli odwiedzać Pałac Prezydencki, aby oddać hołd Zmarłym również w nocy, to kancelaria jest w stanie zapewnić im taką możliwość. "Będziemy reagować na bieżąco, nie zakładam w tej chwili żadnych ograniczeń czasowych" - powiedział.

Sasin poinformował ponadto, że nie ma jeszcze ostatecznego terminu ceremonii żałobnej poświęconej ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu, rozważany jest m.in. termin sobotni.

Trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego znajduje się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego

Podkreślił, że ceremonia żałobna ma być poświęcona wszystkim, którzy zginęli w sobotniej katastrofie, nie wiadomo jeszcze kiedy ciała ofiar znajdą się na terenie Polski.

Sasin powiedział też, że pogrzeb pary prezydenckiej jest "w pewien sposób oderwany od ceremonii żałobnej", dlatego nie może jeszcze potwierdzić ani jego terminu, ani miejsca. Podkreślił, że kwestie pochówku pozostają w gestii rodziny.

Ciało Marii Kaczyńskiej zostało zidentyfikowane w poniedziałek. Jak donosi RMF FM, zidentyfikował je brat pani prezydentowej.

Trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która w niedzielę została przywieziona do kraju, znajduje się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.