"Stosunki UE - USA to kluczowa podstawa postępu na świecie" - powiedział dziennikarzom Obama po zakończeniu spotkania z szefami państw i rządów "27". Zapowiedział, że "będziemy dalej wzmacniać" europejsko-amerykańską współpracę.

Z tych deklaracji cieszył się premier sprawujących unijne przewodnictwo Czech Mirek Topolanek i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, który zaapelował o "wspólne kształtowanie globalizacji wokół wspólnych wartości, takich jak pokój i wolność". "Jest wola po obu stronach, by wzmocnić te bardzo ważne stosunki" UE - USA - dodał.

By dać dowód, że poza deklaracjami przyszłej współpracy spotkanie zaowocowało "konkretnym rezultatem", Topolanek poinformował, że UE i USA przyjęły w Pradze wspólną deklarację w sprawie niedzielnej północnokoreańskiej próby rakietowej.

"Jestem bardzo zadowolony z jej przyjęcia. Ważne, że UE i USA działają razem w sprawach globalnych" - powiedział Obama, który na zakończenie szczytu wygłosił oświadczenie dla prasy. Dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań.

"Zbieżność" między UE a USA ws. walki ze zmianami klimatycznymi na świecie

Topolanek i Barroso zapewniali, że są zadowoleni ze spotkania z Obamą, który znalazł czas na udział w praskim szczycie UE - USA podczas swojej pierwszej wizyty w Europie. Na konferencji prasowej Barroso zapewniał, że widzi "zbieżność" między UE a USA w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi na świecie.

"Tylko razem możemy przekonać innych, by dołączyli do naszych wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi" - oświadczył Barroso na końcowej konferencji prasowej. Przyznał jednak, że unijne cele redukcji emisji CO2 o 20, a może nawet 30 proc. do 2020 r. są bardziej ambitne niż dotychczasowe deklaracje administracji Obamy. UE i tak widzi jednak dużo większą otwartość w porównaniu z poprzednią administracją George'a W. Busha.

"Dzisiaj zbieżność jest o wiele większa, niż wczoraj" - powiedział Barroso.

Innymi tematami spotkania były: dwustronna współpraca gospodarcza UE - USA w kontekście kryzysu, negocjacje o liberalizacji handlu światowego w ramach WTO, bezpieczeństwo energetyczne, zwłaszcza pod kątem dywersyfikacji dostaw surowców i odnawialnych źródeł energii.