Mówimy jednym głosem ws. Białorusi; zadeklarowaliśmy wsparcie dla polskiego rządu w Parlamencie Europejskim w działaniach dotyczących Białorusi - podkreślają politycy KO po spotkaniu przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych z premierem Mateuszem Morawieckim.

Szef KPRM Michał Dworczyk uznał ponad trzygodzinną dyskusję premiera z politykami za "merytoryczną i owocną". Zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu liderów europejskich Morawiecki w imieniu Grupy Wyszehradzkiej przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi, czyli projekt działań głównie gospodarczych.

Politycy KO ocenili poniedziałkowe spotkanie jako "bardzo dobre i potrzebne". "Bardzo dobrze, że do takiego spotkania po raz kolejny doszło. Ważne jest to, że rząd ma poczucie zobowiązania wobec opozycji, informowania o swoich działaniach" - podkreślił Adam Szłapka, polityk KO i lider Nowoczesnej.

Zdaniem posłanki KO Barbary Nowackiej spotkanie z premierem ws. Białorusi "było dobre, bo dialog w polityce, nawet tej międzynarodowej, jest konieczny". "Może to będzie refleksją rządzących, że dialog daje efekt synergii, współpracy i zrozumienia" - dodała przewodnicząca Inicjatywy Polska.

Poseł KO Michał Szczerba poinformował, że jednym z tematów spotkania z premierem było usprawnienie pomocy humanitarnej dla Białorusinów. "Rozmawialiśmy o usprawnieniu pomocy humanitarnej dla Białorusinów, którzy poszukują pomocy w naszym kraju. Chcielibyśmy ułatwień wizowych, usprawnień w procedurze. Chcielibyśmy, aby osoby, które utrzymują tzw. wizy humanitarne mogły pracować tutaj na miejscu" - mówił Szczerba.

"To wszystko powoduje, że ws. Białorusi mówimy jednym głosem" - podkreślił poseł. "I ta postawa jest potrzebna, ponieważ buduje zrozumienie w kraju, ale również większą skuteczność na arenie międzynarodowej, szczególnie w ramach Unii Europejskiej" - zaznaczył polityk KO.

Posłowie KO przekazali także, że podczas spotkania zadeklarowali wsparcie dla rządu ws. Białorusi w Parlamencie Europejskim. Poinformowali, że złożyli "szereg nowych pomysłów i projektów dotyczących dalszego naszego wspierania demokracji, zrywu wolnościowego na Białorusi".

Wśród tematów spotkania znalazła się także sprawa powołania stałego forum współpracy polsko-białoruskiej, zaangażowanie gospodarcze Unii Europejskiej wobec Białorusi i program "Solidarni z Białorusią".

Szłapka zwrócił uwagę, że "wspólny głos polskiej klasy politycznej, jeśli chodzi o realizację polityki zagranicznej, jest szczególnie ważny, po to, żeby Polska mogła wykazywać się inicjatywami na poziomie europejskim".(PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska