Stany Zjednoczone i Chiny doszły do porozumienia w "głównych kwestiach" po piątkowych rozmowach negocjatorów handlowych obu stron - przekazała chińska agencja Xinhua. Strona amerykańska poinformowała o "postępie w różnych kwestiach".

"Obie strony przeprowadziły poważne i konstruktywne rozmowy w sprawie odpowiedniego rozwiązania głównych problemów i osiągnęły konsensus w podstawowych kwestiach. Obie strony przedyskutowały ustalenia w sprawie kolejnych konsultacji" - poinformowała agencja.

Biuro Przedstawiciela Handlowego USA (USTR) przekazało w oświadczeniu, że specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer i minister finansów USA Steven Mnuchin podczas piątkowej rozmowy telefonicznej z wicepremierem Chin Liu He w sprawie tymczasowej umowy handlowej osiągnęli postęp w "różnych kwestiach".

"Osiągnęli postęp w różnych obszarach i są w trakcie rozwiązywania pozostałych kwestii" - poinformowało biuro. "Rozmowy będą kontynuowane na szczeblu wiceministrów" - dodano.

Urzędnicy z Pekinu i Waszyngtonu pracują obecnie nad pierwszym etapem porozumienia, które ma zakończyć prowadzoną przez nie od ponad roku wojnę handlową, w ramach której obie strony ocliły wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

Doradca chińskiego rządu Zhu Guangyao w czwartek wyraził optymizm w sprawie możliwości zawarcia przez ChRL pierwszej części umowy handlowej z USA, mimo odwołania szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Chile. Chiński resort handlu oświadczył, że negocjacje toczą się zgodnie z planem.

Chiny i USA pozostają w bliskim kontakcie, negocjacje handlowe przebiegają sprawnie i planowo, a urzędnicy z obu krajów przeprowadzą w piątek rozmowę telefoniczną – poinformował rzecznik ministerstwa handlu Gao Feng na cotygodniowym briefingu w Pekinie.

Prezydent USA Donald Trump wyrażał nadzieję na podpisanie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem pierwszej części porozumienia, mającego zakończyć trwającą od 15 miesięcy wojnę handlową. Przywódcy mieli się spotkać w połowie listopada w kuluarach szczytu APEC w stolicy Chile, Santiago.

Prezydent południowoamerykańskiego państwa Sebastian Pinera ogłosił jednak w środę, że z uwagi na trwające w kraju antyrządowe protesty zmuszony jest odwołać szczyt APEC, jak również zaplanowany na grudzień szczyt klimatyczny COP.

Biały Dom zadeklarował, że mimo to administracja prezydenta Trumpa ma nadzieję na podpisanie wstępnego porozumienia handlowego z Chinami „w tym samym przedziale czasowym”. Nie ogłoszono jednak jak dotąd alternatywnego miejsca spotkania Trumpa z Xi.