Nie trzeba będzie składać wniosku o "Emeryturę plus", wypłata świadczenia będzie realizowana "z urzędu" – powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że kwota świadczenia nie będzie wliczana do dochodu osób pobierających m.in. rentę socjalną.

"Pierwotnie prezentując ten projekt mówiłam, że może być spokojna ta grupa, która otrzymuje świadczenia wychowawcze, świadczenia z pomocy społecznej, czy dodatki mieszkaniowe, bo ta dodatkowa emerytura nie będzie wliczona do dochodu. Ta grupa została też poszerzona o te osoby, które korzystają z Funduszu Alimentacyjnego, które wykorzystują ulgę rehabilitacyjną, bądź nie będzie to wliczone do przychodu przy rencie socjalnej" - poinformowała minister.

Zgodnie z projektem ws. "Emerytury plus", kwota świadczenia nie będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

Rafalska podkreśliła, że trzynasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, nie będzie trzeba składać wniosku o jej przyznanie. "Z całą pewnością emeryci byli tą grupą, której sytuacja dochodowa bywała trudna i tę politykę podnoszenie minimalnych emerytur od samego początku rząd Zjednoczonej Prawicy bardzo konsekwentnie realizuje" - powiedziała minister.