Tropikalna wyspa, nazywana czasem „chińskimi Hawajami”, jest najdalej wysuniętą na południe częścią Chin. Prezydent ChRL Xi Jinping ogłosił w kwietniu, że na Hajnanie utworzona zostanie strefa wolnego handlu oraz międzynarodowy port wolnocłowy.

Hajnańska strefa o powierzchni 35,4 tys. km kwadratowych będzie znacznie większa niż 11 stref wolnego handlu działających dotąd w kraju, z których każda liczy jedynie około 120 kilometrów kwadratowych – podkreślał na konferencji prasowej chiński wiceminister handlu Wang Shouwen.

Rozmiar nowej strefy „odzwierciedla determinację i przekonanie Chin, by dalej otwierać się na świat” - powiedział Wang, dodając, że około 40 proc. spośród specjalnych zasad, jakie mają być stosowane na wyspie, nie zostało wprowadzonych nigdzie indziej.

Reklama

Hajnańska strefa wolnego handlu ma na celu „zwiększenie otwartości” w takich sektorach, jak produkcja nasion, turystyka, ochrona zdrowia, lotnictwo czy produkcja pojazdów elektrycznych – napisano w komunikacie na stronie internetowej rządu. Zapowiedziano „znaczne rozluźnienie” restrykcji w dostępie zagranicznego kapitału w tych branżach.

W komunikacie nie wspomniano o legalizacji hazardu ani kasyn. Wcześniej prasa spekulowała, że władze mogą zezwolić na prowadzenie na Hajnanie przez prywatne firmy niektórych rodzajów zakładów bukmacherskich, co uczyniłoby z wyspy jedyne takie miejsce w Chinach kontynentalnych.

Rząd planuje osiągnąć „znaczny postęp” w realizacji planu rozwoju strefy wolnego handlu na Hajnanie do 2020 roku, mimo wyzwań, z jakimi region się mierzy, w tym brakiem wykwalifikowanych pracowników – powiedział wicegubernator Hajnanu Shen Danyang.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)