W pobliżu wsi Osowa Sień w pow. wschowskim (Lubuskie) na kilku hektarach zakopano odpady. Nad wyjaśnieniem sprawy pracują m.in. policja i prokuratura - poinformowała we wtorek Maja Piwowarska z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie.

Śledczy współpracują z Okręgowym Urzędem Górniczym z Poznania, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska z Zielonej Góry, Strażą Miejską i wschowskim magistratem.

Pod koniec września br. Straż Miejska we Wschowie otrzymała informację o hałdach śmieci, które pojawiły się na polach w pobliżu Osowej Sieni, a potem zostały zakopane. Teren jest prywatny.

Piwowarska przekazała, że na miejsce udały się odpowiednie służby. Z ziemi wydobyto duże ilości różnego rodzaju zmieszanych śmieci. Były to m.in. folie, odpady komunalne, zużyte opony.

"Pobrane próbki pozwolą wyjaśnić, czy składowane w tym miejscu i w ten sposób odpady stanowią realne zagrożenie dla życia, zdrowia wielu osób bądź czy mogą spowodować szkodę dla środowiska. Jeśli tak będzie, odpowiedzialnym za ten proceder będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia" - powiedziała Piwowarska.

Dodała, że śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa we Wschowie. Na razie nie ma w nim podejrzanych. Trwają tzw. czynności wyjaśniające.

Swoje procedury uruchomiły także służby odpowiedzialne za ochronę środowiska i lokalny samorząd.(PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz