Wojska Obrony Terytorialnej to formacja najbliższa narodowi i społeczeństwu, nawiązująca do tradycji Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak podczas czwartkowych uroczystości święta tej formacji.
Reklama

Błaszczak podkreślił podczas pierwszych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej, że jest to najmłodsza formacja wojskowa, ale też najbliższa narodowi i społeczeństwu.

Ponadto, jak podkreślił minister, Wojska Obrony Terytorialnej nawiązują do tradycji Armii Krajowej oraz tradycji Żołnierzy Niezłomnych. "To właśnie przykład takiej postawy w czasie II wojny światowej i później, po formalnym jej zakończeniu stanowi wzór do naśladowania dla żołnierzy WOT, buduje etos służby WOT" - ocenił szef MON.

Minister przypominał, że 21 miesięcy temu rozpoczął się proces formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. "Dziś powstaje 13 brygad, jeszcze 4 będą tworzone, a więc w sumie będziemy mieć 17 brygad WOT" - dodał.

"Priorytetem rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego jest bezpieczeństwo, dlatego realizujemy zadania związane z zapewnieniem zdolności obronnych Polsce, z rozbudową zdolności obronnych naszej ojczyny" - oświadczył szef MON.

Błaszczak dziękował żołnierzom WOT za służbę i patriotyzm, a także ich rodzinom, za udzielane wsparcie. "Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w gronie liczniejszym, jeżeli chodzi o WOT, że potwierdzimy naszą codzienną pracą, codzienną służbą, że kochamy Polskę" - dodał.