Chcemy by tematów poruszanych podczas konsultacji przed referendum konstytucyjnym było jak najwięcej; konsultacje pomogą sformułować ok. 10 pytań referendalnych - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się regionalne spotkanie konsultacyjne przed ogólnokrajowym referendum dotyczącym nowej konstytucji.

Halina Szymańska powiedziała podczas briefingu, że spotkania konsultacyjne mają określone tematy, w tym przypadku są to wzajemne relacje między organami władzy w RP. - Chcemy by tematów było jak najwięcej, by wejść jak najszerzej w obszar konstytucyjny, by móc sformułować około 10 pytań, które można zadać obywatelom - dodała szefowa Kancelarii Prezydenta.

Minister podkreśliła, że obecnie odbywa się wstępny etap zbierania informacji dotyczący kwestii, w jakim kierunku konstytucja powinna być zmieniona. Informacji dostarczają konferencje, których było 5 oraz spotkania regionalne, których odbyło się 9, a w tym roku będzie ich w sumie 12.

Szymańska przypomniała, że Prezydent Andrzej Duda chce, by referendum konstytucyjne odbyło się 11 listopada 2018 roku w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie wykluczyła możliwości przeprowadzenia referendum dwudniowego 10 i 11 listopada, ale - jak dodała - szczegółowe kwestie zależeć będą od terminu wyborów samorządowych.

- To, że konstytucja powinna być zmieniona nie ma żadnych wątpliwości. W tym roku minęło 20 lat od momentu uchwalenia obecnej konstytucji. Konstytucja z 1997 r. była konstytucją okresu przejściowego. Nie pojawia się w niej ani razu słowo europejski. W momencie, kiedy była przyjmowana, nie byliśmy członkiem NATO ani Unii Europejskiej - podkreśliła minister.

Przypomniała, że nie wszyscy obywatele mogli jako przedstawiciele Sejmu brać udział w głosowaniu nad konstytucją. - 30 proc. nie było reprezentowanych poprzez swoich przedstawicieli w Sejmie w wyborach z 1993 r. w tym zabrakło przedstawicieli Solidarności, którzy napisali swój projekt. Nie był on poddawany konsultacjom, ludzie dostali projekt napisanej konstytucji okresu przejściowego - podała Szymańska.

Jak mówiła zbliża się czas, kiedy trzeba dokonać rewizji zapisów konstytucyjnych.

Podkreśliła, że dyskusji powinno się poddać kwestie praw obywateli, jakie mogą być zagwarantowane w konstytucji. Przykładem zmian, które budziły wiele kontrowersji i nie podobały się ludziom było - jak mówiła - podniesienie wieku emerytalnego na mocy zwykłej ustawy.

- W żadnej sposób konstytucja przed taką zmianą obywateli nie zabezpieczyła. Wtedy 80 procent takiej zmianie było przeciwnych. Jakie prawa obywateli powinny być zagwarantowane w konstytucji, by ich zmiana nie była taka prosta. O tym dyskutujemy podczas spotkań regionalnych - dodała.