W piątkowym zamachu na meczet na półwyspie Synaj w Egipcie zginęło 305 osób, w tym 27 dzieci. 128 osób odniosło obrażenia. Sprawcy mieli przy sobie flagę Państwa Islamskiego (IS) - poinformował w sobotę egipski prokurator generalny Nabil Sadek.

W piątek władze podawały, że zginęło 235 osób, a 109 zostało rannych.

Jak napisał w sobotnim oświadczeniu Sadek, ataku dokonało 25-30 napastników, którzy pięcioma samochodami terenowymi podjechali pod meczet w miejscowości Bir al-Abd koło miasta Al-Arisz na północy półwyspu Synaj. Ustawili się przed głównym wejściem do meczetu i przy 12 oknach, a następnie zaczęli strzelać z karabinów do wiernych zgromadzonych w budynku. Podpalili siedem samochodów należących do wiernych, które były zaparkowane przed meczetem.

Reklama

Ze śledztwa i z rozmów z ocalałymi z ataku wynika, że napastnicy mieli zakryte twarze i byli ubrani w mundury, które przypominały mundury wojskowe. "Nieśli flagę Daesz" - napisał prokurator, używając arabskiego akronimu IS.

W piątek podawano, że sprawcy tego najkrwawszego ataku w historii Egiptu zdetonowali też ładunek wybuchowy przed meczetem.

Reklama

Wciąż żadna organizacja nie przyznała się do zamachu, ale wiele wskazuje, że stali za nim dżihadyści.

Napastnicy nie zostali na razie schwytani. W odwecie armia przeprowadziła naloty na tereny w pobliżu miejsca ataku, na wschodzie Synaju, gdzie siły bezpieczeństwa od dawna walczą z egipskim odłamem IS.

Zamach był wymierzony w meczet al-Rawda, do którego uczęszczają wyznawcy sufizmu, czyli muzułmańskiego nurtu mistycznego. Już wcześniej byli oni prześladowani przez islamistycznych bojowników w regionie. Dżihadyści uważają wyznawców sufizmu za heretyków.

Wydaje się, że za zamachem stała organizacja Prowincja Synaj, której arabska nazwa brzmi Wilajat Sinai. Organizacja jest lojalna wobec IS i wzięła na siebie odpowiedzialność za najkrwawsze ataki w regionie z ostatnich lat.

Sytuacja na półwyspie Synaj pogorszyła się po obaleniu w 2013 roku przez ówczesnego dowódcę sił zbrojonych Sisiego wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego szefa państwa Mohammeda Mursiego.

Konflikt w regionie pochłonął setki ofiar. Dżihadyści zabijali głównie policjantów i żołnierzy, ale ostatnio zaczęli koncentrować się również na celach cywilnych, atakując nie tylko chrześcijan i przedstawicieli sufizmu, ale też lokalne plemiona, które współpracują z siłami bezpieczeństwa. Islamiści uważają ich za zdrajców.

W lutym po serii ataków z Al-Arisz masowo uciekli chrześcijanie. Od grudnia ub.r. ponad 100 chrześcijan, głównie Koptów, zginęło w zamachach na kościoły i inne miejsca na Synaju i w całym kraju.

Dotychczas za najbardziej brutalny zamach w Egipcie uważano atak bombowy z 31 października 2015 roku na rosyjski samolot czarterowy. Lecąca do Petersburga maszyna rozbiła się 23 minuty po wylocie z Szarm el-Szejk z powodu eksplozji pozostawionej na pokładzie bomby o wadze 1,5 kg. Zginęło 224 pasażerów i członków załogi.