Komisja weryfikacyjna w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w piątek, podejmie decyzję ws. reprywatyzacji kamienicy przy ul. Nabielaka 9 - poinformował w piątek w telewizji wPolsce.pl rzecznik komisji Oliwer Kubicki.

31 października komisja badała sprawę przejętej m.in. przez Marka M. kamienicy z lokatorami przy ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała m.in. Jolanta Brzeska, która w 2011 r. została zamordowana w niewyjaśnionych okolicznościach.

Rzecznik komisji poinformował, że "w przyszłym tygodniu będzie już decyzja komisji - najprawdopodobniej w piątek - dotycząca ulicy Nabielaka, czyli +sprawy symbolu+ warszawskiej reprywatyzacji".

Kubicki powiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się dwie rozprawy ws. reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Schroegera 72 oraz przy ul. Poznańskiej 14.

Pytany, o sprawę kamienicy Waltzów przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie, wyjaśnił, że komisja wykonała "bardzo dużą pracę, by docierać także do materiałów archiwalnych". Przypomniał, że "kulisy tej afery, reprywatyzacji tej nieruchomości ulicy Noakowskiego, to lata powojenne, gdzie działała w Warszawie szajka osób, które starały się pozyskiwać nieruchomości po Żydach zmarłych w czasie II wojny światowej".

W 2016 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wysłała sądowi akt oskarżenia przeciw Markowi M. za próbę bezprawnej reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Targowej. Sprawa czeka na proces w Sądzie Okręgowym w Warszawie. M. ma odpowiadać za usiłowanie wyłudzenia prawa do zarządzania nieruchomością za pomocą wprowadzenia w błąd Sądu Rejonowego, poprzez zatajenie informacji o śmierci współwłaścicielki tej nieruchomości oraz złożenie, jako kurator, nieprawdziwego oświadczenia o jej bezskutecznym poszukiwaniu. Grozi za to 8 lat więzienia.