Decyzja o rozpisaniu gminnego referendum ws. zmiany granic stolicy pokazuje, że Warszawa jest miastem podmiotowym i chce decydować o swoim losie - powiedział w poniedziałek lider PO Grzegorz Schetyna.Szef PO podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, autorstwa PiS, to "pomysł absurdalny i polityczny". "Nie wyobrażamy sobie, żeby można było go wprowadzać wbrew opinii, czy wbrew woli mieszkańców Warszawy i podwarszawskich gmin" - powiedział polityk.

Jego zdaniem, PiS chce narzucić mieszkańcom polityczną wolę, chce dominować nad Warszawą. "PiS chce politycznego wpływu, chcą pokazać, że nie muszą liczyć się z wolą Polaków, mieszkańców, gmin wokół Warszawy, czy w Warszawie" - zaznaczył lider PO.

Reklama

Odnosząc się do decyzji warszawskiej rady miasta o rozpisaniu gminnego referendum w sprawie zmian granic stolicy, Schetyna powiedział, że PO przyjmuje ją z uznaniem. "Warszawa chce decydować o swoim losie, Warszawa chce pokazać, że jest miastem podmiotowym i nie da się złamać takiej ordynarnej, wyborczej manipulacji, której dokonuje dzisiaj PiS" - ocenił.

Reklama

"Będziemy w tym wspierać mieszkańców Warszawy, będziemy angażować się w te konsultacje" - zapowiedział przewodniczący Platformy. "Doprowadzimy do tego referendum" - zadeklarował Schetyna.

Rada Warszawy zdecydowała w poniedziałek, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin". Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. Przeciwko inicjatywie byli m.in. radni PiS.

W ocenie lidera PO, organizacja referendum, to "pokaz siły samorządu". "Dzisiaj Warszawa, jutro cała Polska. Wiemy, że ten miecz podniesiony na samorządy ciągle wisi w powietrzu i widzimy, jak bardzo solą w oku dla PiS-u jest samorządność, są samorządy, są samorządowcy" - podkreślił Schetyna.

Zdaniem posła PO Andrzeja Halickiego, projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, narusza ustawę o samorządzie oraz Europejską Kartę Samorządową. "Projekt zawiera tylko i wyłącznie mechanikę władzy, przenoszenia bezwolnych wyborców do tego, żeby pozwolić wygrać (PiS) w Warszawie" - podkreślił.

Schetyna był pytany o wypowiedź posła PiS Jacka Sasina, że projekt o ustroju miasta stołecznego Warszawy w najbliższym czasie nie będzie procedowany w parlamencie oraz że najpierw odbędą się szerokie konsultacje z samorządami i mieszkańcami.

"Ja pamiętam, jak wyglądały konsultacje ustawy o reformie oświaty, przynajmniej część z nich odbywała się na plebaniach. Takie konsultacje, to jest kompromitacja i wstyd, chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć" - podkreślił Schetyna. Jak dodał, trzeba poważnie traktować mieszkańców, którzy muszą mieć prawo wypowiedzenia się w ważnej dla nich sprawie. "Nie ma lepszego scenariusza, niż zorganizowanie referendum" - przekonywał lider PO.

"Proszę się nie dać nabrać, że oni (PiS) teraz ten projekt będą konsultować, czy będą go wycofywać. Prawdziwa konsultacja, to zgoda na referendum" - ocenił Schetyna.