To są działania uzurpatorskie, autorytarne; Jarosław Kaczyński jest wychowany w PRL, mentalnie jest stamtąd - tak zapowiedź prezesa PiS, że "będą próby doprowadzenia do pewnego uporządkowania działań opozycji" ocenił szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

Kaczyński mówił we wtorek w radiowej Trójce, że ze strony PiS "będą próby doprowadzenia do pewnego uporządkowania działań opozycji". "Takie propozycje za jakiś czas przedłożymy. I to będą propozycje dążące do tego, by ten naturalny w demokracji spór polityczny przebiegał tak jak powinien przebiegać, a nie tak jak jest to w tej chwili" - dodał.

Lider Nowoczesnej uznał zapowiedź szefa PiS jako wyraz strachu przed opozycją. "Boją się nas, ale to jest symptomatyczne, że (Jarosław Kaczyński) 13 grudnia o tym mówi, czyli dokładnie pokazuje, że jemu jednak podobają się metody Jaruzelskiego" - powiedział Petru.

"Przypomnę - Wojciech Jaruzelski właśnie opozycję ograniczył, wprowadzając 13 grudnia stan wojenny. To są ewidentnie działania uzurpatorskie, autorytarne. Wiemy dobrze, że Kaczyński czyta dużo książek o bolszewikach, podnieca go to. Jest wychowany w PRL, mentalnie stamtąd jest i wyłazi szydło z worka" - podkreślił szef Nowoczesnej.

Dopytywany przez dziennikarzy czego konkretnie spodziewa się po wtorkowej zapowiedzi szefa PiS, Petru odparł, że "w wariancie ostatecznym może ona oznaczać internowanie". "Ale mam nadzieję, że nie to poeta miał na myśli. Na pewno chodzi mu o to, żebyśmy nie mogli mówić do końca tego, co myślimy" - ocenił polityk.

"Zobaczymy. Ja nie wiem co Kaczyński wymyślił w swojej głowie, na pewno są różnego rodzaju metody putinowskie czy orbanowskie, które bardzo istotnie ograniczają możliwość opozycji wypowiadania się" - dodał lider Nowoczesnej.

Wyraził pogląd, że Jarosław Kaczyński, kiedy był w opozycji, "miał dokładnie te same metody działania", które ma obecna opozycja. "Wtedy było wszystko ok. A teraz, jak on słyszy, że jest krytyka tego, co on robi, to jest skandal" - oświadczył Petru.

We wtorek w radiowej Trójce Kaczyński był pytany o to, że w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego opozycja organizuje w Warszawie marsz spod dawnej siedziby KC PZPR pod siedzibę PiS. Pytania dziennikarza prowadzącego audycję dotyczyły też tego, że do udziału w marszu wzywają nie tylko działacze KOD, ale także przywódcy PO, czy Nowoczesnej, którzy podpisali się pod apelem "Stop dewastacji państwa" i "mówią, że PiS ogranicza swobody demokratyczne".

Kaczyński ocenił, że działania opozycji "idą dużo dalej". "Oni stwierdzili, że wojsko, policja, wymiar sprawiedliwości, czyli państwo, to twarde państwo, to tradycyjne państwo, tradycyjny aparat państwowy, powinno się wobec władzy zbuntować, powinno być nieposłuszne, czyli w istocie powinno dojść do buntu. No to jest wezwanie o charakterze antypaństwowym i w gruncie rzeczy mamy tutaj do czynienia z przestępstwem. To jest wzywanie do popełnienia przestępstwa" - powiedział prezes PiS.

Jak dodał, ze strony PiS "będą próby doprowadzenia do pewnego uporządkowania działań opozycji". "Takie propozycje za jakiś czas przedłożymy. I to będą propozycje dążące do tego, by ten naturalny w demokracji spór polityczny przebiegał tak jak powinien przebiegać, a nie tak jak jest to w tej chwili" - zapowiedział Kaczyński.(PAP)