Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata

1 września 2014 r.

Papież o watykańskim meczu: Religia i sport mogą współdziałać 1 września 2014 r.

Religia i sport mogą współdziałać przy budowie nowej epoki, gdy żaden naród nie podniesie miecza przeciwko drugiemu narodowi - powiedział papież do organizatorów i uczestników meczu na cele dobroczynne, który rozpoczął się w Rzymie dziś wieczorem. Chociaż Franciszek jest inspiratorem tego spotkania, nie będzie go na trybunie, nie będzie go też oglądał w telewizji.

1 września 2014 r.

Syria: Ciężkie walki z islamistami na Wzgórzach Golan1 września 2014 r.

Ciężkie walki między islamistami a syryjską armią rozgorzały na Wzgórach Golan przy granicy z Izraelem. Radykałowie z Frontu al-Nusra, którzy niedawno przejęli tam kontrolę nad posterunkiem granicznym, najprawdopodobniej chcą całkowicie wyprzeć z tego terenu rządowe wojska. Od kilkunastu tygodni, islamiści z Al-Nusry oraz Państwa Islamskiego zdobywają kontrolę nad kolejnymi terenami zarówno w Syrii jak i w Iraku.

1 września 2014 r.

Cameron o walce z dżihadyzmem: Londyn uratuje Syrię i Irak?1 września 2014 r.

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział w Izbie Gmin nowe posunięcia mające ukrócić radykalizację rodzimych muzułmanów i ich udział w dżihadzie w Iraku i Syrii. Jak podkreślił, na sobotnim szczycie Unii Europejskiej uzgodniono wspólne działania, aby przeciwdziałać groźbie ze strony radykalnego islamu. Krytycy rządu uważają jednak, że pewne pomysły Camerona łąmią prawa obywatelskie.

1 września 2014 r.

ONZ zbada zbrodnie w Iraku1 września 2014 r.

ONZ zbada zbrodnie popełniane w Iraku przez muzułmańskich fanatyków. Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie postanowiła wysłać do Iraku misję, która zbada zbrodnie popełniane przez członków ugrupowania Państwo Islamskie.