Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata

22 grudnia 2014 r.

Katalonia: dochodzenie przeciwko Masowi. Referndum niepodległościowe było nielegalne?22 grudnia 2014 r.

Wydział karny Najwyższego Sądu Katalonii zgodził się, by wszczęto dochodzenie przeciwko kierującemu tamtejszym rządem Arturowi Masowi za przeprowadzenie plebiscytu niepodległościowego. Postawienia Masa przed sądem domaga się 25 organizacji i partii politycznych. Uważają one, że złamał on prawo, bo wbrew dwukrotnemu zakazowi Trybunału Konstytucyjnego dopuścił do przeprowadzenia 9 listopada głosowania.

22 grudnia 2014 r.

Świadek wypadku w Glasgow: bałem się, że to atak terrorystyczny22 grudnia 2014 r.

Panika wśród ludzi na przedświątecznych zakupach i ciężarówka jadąca ponad 100 kilometrów na godzinę. Jak mówi jeden ze świadków wypadku w Glasgow, to mógł być atak terrorystyczny. W centrum największego szkockiego miasta ciężarówka-śmieciarka wjechała w tłum przechodniów, zabijając 6 osób. Jest wielu rannych, służby ratunkowe mówią, że ich liczba jest dwucyfrowa.

22 grudnia 2014 r.

Nowe pełnomocniczki w resortach zdrowia i edukacji. Grupiński: nie będą pilnować ministrów22 grudnia 2014 r.

Merytoryczne wsparcie, a nie pilnowanie ministrów. Tak szef klubu PO Rafał Grupiński komentuje zapowiedzi powołania dwóch pełnomocniczek rządu w resortach: zdrowia i edukacji. To posłanki Platformy Obywatelskiej Urszula Augustyn i Beata Małecka-Libera. Pierwsza ma w MEN-ie wdrażać ustawę o bezpieczeństwie w szkołach, druga w ministerstwie zdrowia ma zająć się ustawą o zdrowiu publicznym.

22 grudnia 2014 r.

Masowe porwania kobiet w Iraku. Dżihadyści stosują praktyki sięgające początków islamu22 grudnia 2014 r.

W Iraku dochodzi do masowych porwań kobiet przez dżihadystów z Islamskiego Państwa. Według informacji zebranych przez londyński "Times" wśród uchodźców z tak zwanego kalifatu, wskrzeszono tam praktyki sięgające początków islamu. Między innymi instytucjonalne niewolnictwo kobiet innych wyznań i religii, głównie jazydek.