Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że Moskwa "kategorycznie sprzeciwia się" rozmieszczeniu broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej. W ten sposób ustosunkował się do informacji z USA, jakoby Rosja pracowała nad bronią przeciwsatelitarną.

"Zawsze byliśmy kategorycznie przeciwni rozmieszczeniu broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej i nadal jesteśmy" – powiedział Putin podczas spotkania z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, który ze swojej strony zapewnił, że Rosja "nie ma" tego typu broni.

W zeszłym tygodniu "New York Times" podał, że amerykański wywiad posiada informacje o planach rozmieszczeniu przez Rosję nuklearnego systemu antysatelitarnego w przestrzeni kosmicznej, co może stanowić zagrożenie międzynarodowe.

Z kolei Mike Turner, republikański przewodniczący komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów, oświadczył, że komisja udostępniła wszystkim członkom Kongresu informację o "poważnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego". Nie sprecyzował jednak natury tego zagrożenia.

Turner zaapelował do prezydenta USA Joe Bidena o odtajnienie informacji na temat niebezpieczeństwa. Zaznaczył, że jest to niezbędne, aby Kongres, administracja i sojusznicy mogli otwarcie omówić działania niezbędne do odpowiedniej reakcji na zagrożenie. (PAP)

zm/ adj/