Przywódca libańskiego Hezbollahu Sajed Hassan Nasrallah spotkał się w niedzielę w Bejrucie z delegacją Hamasu, której przewodniczył Ismail Haniyeh, aby przedyskutować współpracę, w obliczu eskalacji przemocy w Izraelu - podał portal The Times of Israel.

Przywódcy ruchów zbrojnych Hezbollah i Hamas spotkali się w stolicy Libanu, aby omówić "gotowość osi oporu" przeciwko Izraelowi, oraz "intensyfikację oporu na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy" oraz "wydarzenia w meczecie Al-Aksa" - poinformował w niedzielę przywódca Hezbollahu, którego cytuje AFP.

AFP wyjaśnia, że "oś oporu" odnosi się do libańskich, palestyńskich, syryjskich i innych wspieranych przez Iran grup przeciwnych Izraelowi.

Wspierany przez Iran Hezbollah ma bliskie związki z Hamasem, który kontroluje Strefę Gazy.

Sytuacja w Izraelu jest napięta; trwa żydowskie święto Paschy oraz święty dla muzułmanów miesiąc ramadan. W środę izraelska policja dwukrotnie starła się z muzułmańskimi wiernymi w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. Eskalacja przemocy spowodowała wymianę ognia w Strefie Gazy i podsyciła obawy przed dalszymi rozruchami. (PAP)

mma/ tebe/