Bundestag debatuje w czwartek nad dostawami czołgów dla Ukrainy. Opozycyjna chadecja apelowała o udostępnienie czołgów Leopard Kijowowi. Ekspert FDP ds. obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann ostrzegła kanclerza Scholza, żeby nie podzielić Europy. Lewica wzywała do negocjacji pokojowych

Wiceszef frakcji parlamentarnej CDU/CSU Johann Wadephul wezwał rząd do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 1 i Leopard 2. Powinny zostać udostępnione Kijowowi, bo Rosja szykuje się do kolejnej dużej ofensywy. Inne kraje chcą dostarczyć Leopardy 2, ale "to wszystko zawodzi z powodu Niemiec" - powiedział Wadephul, cytowany przez portal tygodnika "Spiegel".

Polityk SPD Dietmar Nietan oskarżył chadecję o chęć wywołania "zamieszania" poprzez wniosek o dostawy czołgów, mimo że "istotne decyzje" mają zostać podjęte w tej sprawie w piątek na konferencji ministrów obrony w Ramstein.

Ekspert FDP ds. obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann powiedziała, że była kanclerz Angela Merkel nie przemyślała ponownie stosunków z Rosją po zajęciu przez Rosjan Krymu w 2014 roku, a zamiast tego przeforsowała plany budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. To był początek podziału Europy w tej kwestii. "I rzeczywiście kanclerz (Scholz) musi też uważać, żeby tej Europy nie podzielić. Razem będziemy wspierać Ukrainę" - podkreśliła.

Strack-Zimmermann wezwała też prawicową AfD i Lewicę do przyjrzenia się okrucieństwom wojennym na Ukrainie. "Spójrzcie, jak barbarzyńska jest ta wojna" - powiedziała. Wcześniej Dietmar Bartsch z Lewicy wezwał do stworzenia europejskiej inicjatywy pokojowej. "Wasz wyścig w dostarczaniu broni nie przybliżył nas o milimetr do pokoju" - powiedział Bartsch.

Ekspert ds. obronności Agnieszka Brugger z Partii Zielonych ostrzegła natomiast, że Rosja masowo gromadzi żołnierzy i broń do ofensywy. "Ukraina potrzebuje jak najszybciej nowoczesnych systemów pancernych, by odstraszać, chronić, bezpiecznie transportować własne wojska i wyzwolić okupowane terytoria, gdzie ludzie dzień po dniu cierpią z powodu tortur, morderstw i porwań dzieci przez rosyjskich okupantów" - powiedziała.

bml/ mms/