Japonia zdecydowała się we wtorek nałożyć dodatkowe sankcje na Koreę Północną poprzez zamrożenie aktywów pięciu kolejnych organizacji w związku z ich zaangażowaniem w programy rozwoju nuklearnego i rakietowego.

Dodatkowe sankcje, zatwierdzone na porannym posiedzeniu gabinetu w Tokio, są następstwem wielokrotnych prób Korei Północnej z wykorzystaniem rakiet balistycznych - poinformowała agencja Kyodo, cytując głównego sekretarz rządu Hirokazu Matsuno.

Matsuno powiedział reporterom, że prowokacje reżimu w Pjongjang są "poważnym i bezpośrednim zagrożeniem" dla bezpieczeństwa Japonii, a takie "lekkomyślne działania" zagrażające międzynarodowemu pokojowi i stabilności są "absolutnie nie do przyjęcia".

"Japonia wzywa Koreę Północną do podjęcia konkretnych działań w kierunku rozwiązania różnych kwestii", w tym jej programów rozwoju nuklearnego i rakietowego, a także dokonanych w przeszłości uprowadzeń obywateli japońskich - dodał Matsuno.

Kwestia uprowadzenia obywateli japońskich przez agentów północnokoreańskich w latach 70. i 80. jest jednym z głównych wyzwań stojących przed administracją premiera Fumio Kishidy - wyjaśnił japoński polityk.

Korea Północna przeprowadza w tym roku bezprecedensową liczbę prób rakietowych, co powoduje wzrost obaw, że Pjongjang szykuje się do swojej siódmej próby broni jądrowej. Korea Płn. znowelizowała niedawno swoją doktrynę nuklearną, zgodnie z którą Pjongjang może użyć takiej broni jako pierwszy.

W reakcji na prowokacje Pjongjangu władze w Seulu i Tokio zapowiadały zacieśnienie sojuszu z Waszyngtonem oraz intensyfikację wspólnych manewrów. Japonia sygnalizowała również istotne zbrojenia.(PAP)

mma/