Rosja powinna być uznana za państwo terrorystyczne, a jej wszystkie aktywa zamrożone, rosyjskie statki nie powinny wpływać do zachodnich portów, sankcje powinny też objąć eksport rosyjskich metali i innych surowców - powiedział w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.

W poniedziałek na Zamku Królewskim odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefowej litewskiego rządu Ingridy Szimonyte oraz w formie zdalnej ukraińskiego premier Denysa Szmyhala.

W kwestii zwiększenia sankcji na Rosję Szmyhal mówił na konferencji po spotkaniu, że na poziomie UE i w Stanach Zjednoczonych Rosja powinna być uznana za państwo terrorystyczne i jej wszystkie aktywa powinny zostać zamrożone.

"Będziemy też prosić, żeby zostały anulowane wizy dla obywateli rosyjskich, żeby te osoby publiczne, które wspierają wojnę oraz członkowie ich rodzin też znalazły się pod sankcjami, tworzymy listę takich osób" - powiedział ukraiński premier.

Dodał, że statki rosyjskie nie powinny mieć możliwości wchodzenia do portów w krajach zachodnich jak również statki państw zachodnich nie powinny wpływać do portów rosyjskich.

Ponadto zdaniem Szmyhala powinny zostać nałożone sankcje na eksport rosyjskich metali i innych surowców.

"Wszystkie biznesy odpowiedzialne też są wezwane do tego, żeby zaprzestać swoich interesów z Rosją (...). Powinniśmy też zastanowić się jak uniknąć możliwości obchodzenia sankcji, żeby odciąć Rosję od pieniędzy, z których będzie finansować wojnę" - powiedział Szmyhal. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Grzegorz Bruszewski