Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał w czwartek "pozytywnym sygnałem" rozmowy szefów dyplomacji Rosji i USA: Siergieja Ławrowa i Antony'ego Blinkena. Rozmowy te - dodał - będą przydatne w decyzji o spotkanii prezydentów Władimira Putina i Joe Bidena.

"Bez wątpienia, fakt tej rozmowy to sygnał pozytywny" - powiedział Pieskow na codziennym briefingu dla prasy. Zacytował ocenę Ławrowa, który po rozmowach uznał je za "konstruktywne".

"Nagromadziło się bardzo wiele problemów. Niemniej, rozmowy rosyjskiego ministra i sekretarza stanu (USA) przeprowadzone w Reykjaviku pomogą w tej analizie, która się teraz w Moskwie odbywa, na temat kwestii spotkania obu prezydentów" - dodał Pieskow.

Zapowiedział, że Putin podejmie decyzję w sprawie szczytu z jego udziałem po przeanalizowaniu rezultatów spotkania Ławrowa i Blinkena. Szef rosyjskiego MSZ już poinformował prezydenta o wynikach swych rozmów - wyjaśnił Pieskow.

Przedstawiciel Kremla pozytywnie ocenił decyzję Stanów Zjednoczonych, by nie nakładać sankcji na firmę będącą operatorem budowanego przez Rosją gazociągu Nord Stream 2. Spółka ta, Nord Stream 2 AG, jest własnością rosyjskiego Gazpromu.

Pieskow zapewnił, że wszyscy uczestnicy projektu Nord Stream 2 są zainteresowani, by został on jak najszybciej zrealizowany. I Rosja, i jej partnerzy międzynarodowi są przekonani, że "projekt nie powinien podlegać presji ze strony państw trzecich" - oświadczył.

Na pytanie, czy decyzja Waszyngtonu umożliwi anulowanie części sankcji nałożonych na projekt, Pieskow odparł, iż jest to kwestia "dość hipotetyczna".