Podczas wtorkowego posiedzenia izby niższej niderlandzkiego parlamentu (Tweede Kamer), posłowie zdecydowali o wydłużeniu godziny policyjnej, która obowiązywała od 23 stycznia do 10 lutego (środa). Zgodnie z przyjętą uchwałą, nadal nie będzie można przebywać poza domem w godzinach 21:00-4:30 do 2 marca.

Za poparciem propozycji gabinetu Marka Rutte opowiedziały się najważniejsze siły polityczne. Przeciwko była jedynie skrajna prawica Geerta Wildersa (PVV), który przekonywał w parlamencie, że nie ma żadnych dowodów na zmniejszenie liczby infekcji dzięki godzinie policyjnej.

Stanowisko zmienili natomiast socjal-liberałowie z koalicyjnego D66. Sceptyczni wcześniej wobec proponowanych obostrzeń, teraz opowiedzieli się jednoznacznie za rządową propozycją.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej holenderskie ministerstwo zdrowia, liczba osób, u których stwierdzono koronawirusa, przekroczyła milion. Ministerstwo poinformowało również, że dotychczas przeciwko COVID-19 zaszczepiono około 500 tys. osób.