"Specjalne zasady dotyczące kwarantanny i testów dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii zostaną utrzymane" - poinformował w komunikacie norweski rząd.

Osoby przybywające z tego kraju zobowiązane są wypełnić formularz, a następnie poddać się dwukrotnie testom na koronawirusa, a także odbyć dłuższą, 14-dniową kwarantannę.

W Norwegii od 2 stycznia wymóg poddania się testom obejmować będzie również wszystkich innych podróżnych. Będą oni mogli zbadać się w punktach na granicy.

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii wprowadzono 21 grudnia w związku z ryzykiem rozprzestrzenienia się tzw. brytyjskiej mutacji koronawirusa. Norweskie służby sanitarne wykryły do tej pory pięć przypadków bardziej zaraźliwej odmiany SARS-CoV-2.

Norwegia od soboty będzie testować na Covid-19 na granicach

Norweski rząd od soboty wprowadza na granicy obowiązkowe testy na Covid-19 dla osób przybywających do tego kraju. Z tego powodu wiele mniejszych drogowych przejść granicznych ze Szwecją i Finlandią zostanie zamkniętych.

"Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu testowania, gdyż obawiamy się importu nowych mutacji koronawirusa. Wiele osób powróci po Bożym Narodzeniu z krajów o wiele wyższym wskaźniku zakażeń" - stwierdziła premier Norwegii Erna Solberg.

Zamknięte zostaną niewielkie przejścia graniczne, które nie mają wystarczającej infrastruktury do przeprowadzenia testów. W niektórych przypadkach możliwe będzie poddanie się badaniom w ciągu 24 godzin od przybycia w najbliższym punkcie testowym.

Rząd zapowiedział zwiększenie możliwości testowania na lotnisku Gardermoen w Oslo, gdzie do tej pory wykonywano badania dobrowolnie.

W przypadku dłuższego pozostania w Norwegii należy wykonać ponowny test po czterech tygodniach. Testom nie będą poddawane dzieci poniżej 12 roku życia, kierowcy autobusów na trasach dalekobieżnych oraz dyplomaci.

W Norwegii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 557 przypadków koronawirusa. Łączna liczba to 49 803. Na Covid-19 zmarło 436 osób.