Zaproponowaliśmy system motywacyjny, który od pierwszego kwietnia wejdzie w życie dla wszystkich, którzy służą w siłach powietrznych - przekazał w czwartek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Ten system jest na ten rok, ale przygotowujemy się do całościowej jego zmiany - dodał.

Kosiniak-Kamysz spotkał się w czwartek z pilotami, personelem technicznym oraz kadrą kierowniczą polskich sił powietrznych z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Ludzie ponad sprzętem

Szef MON przekazał po spotkaniu, że rozmowy dotyczyły przede wszystkim przygotowania technicznego do przyjęcia samolotów F35. "Rozmawialiśmy o przygotowaniu pilotów, którzy będą tymi samolotami latać" - powiedział wicepremier.

"To jest wielkie przedsięwzięcie. Sam zakup nigdy nie wystarczy, potrzebni są ludzie, którzy będą w najlepszy sposób użytkować ten sprzęt. Takich żołnierzy, takich pilotów, taki personel naziemny mamy w Wojsku Polskim, jesteśmy z nich dumni i dziękujemy im za służbę" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Według niego, "tak, jak F16 zmieniło oblicze sił powietrznych, tak F35 zmieni oblicze sił zbrojnych Rzeczpospolitej".

System motywacyjny dla żołnierzy sił powietrznych

Minister zaznaczył, że indywidualne wyposażenie żołnierzy jest absolutnym priorytetem. Dodał, że długo zastanawiał się też, co można zrobić, by zmniejszyć liczbę żołnierzy odchodzących z wojska. "Dzisiaj zaproponowaliśmy system motywacyjny, który od pierwszego kwietnia wejdzie w życie dla wszystkich, którzy służą w siłach powietrznych" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że system ten jest na ten rok, ale - jak dodał - "przygotowujemy się do całościowej zmiany systemu motywacyjnego". "W kolejnym roku budżetowym będziemy pracować nad rozporządzeniem, nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny" - przekazał minister.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Jak podaje MON, 32. Baza Lotnictwa Taktycznego pełni ważną funkcję w systemie obronnym RP. Spełnia wymagania NATO. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie zdolności przeciwdziałania zagrożeniom militarnym i niemilitarnym (w tym terroryzmowi powietrznemu). Baza zapewnia też szkolenia kadry lotniczej i zabezpiecza działania wojsk sojuszniczych. Jest jedną z najnowocześniejszych jednostek Wojska Polskiego. Stale bierze udział w międzynarodowych ćwiczeniach. Jako jedna z dwóch jednostek w Polsce dysponuje samolotami F-16 i jako pierwsza zostanie wyposażona w samoloty piątej generacji F-35.

oprac. Piotr Celej
autor: Edyta Roś, Bartłomiej Pawlak

ero/ bap/ par/