Dziś o godzinie 10:00 rozpocznie się drugie posiedzenie sejmowej Komisji Śledczej ds. afery wizowej. Komisja przygląda się legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowaniu nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 do 20 listopada 2023 roku.

Według posła Michała Szczerby kluczowe dla zrozumienia tego, jak rozwinął się proceder wiz za łapówki i dlaczego mógł trwać tak długo, bez stanowczej reakcji państwa i służb, kluczowe są zeznania Piotra Wawrzyka i Edgara K., którzy byli przesłuchiwani w poniedziałek. 26 lutego były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk skorzystał z prawa do odmowy składania zeznań. Edgar K., współpracownik b. wiceszefa MSZ, potwierdził zaś występowanie nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu obcokrajowców w Polsce i w ogóle w zakresie systemu wydawania wiz, który był nadzorowany przez Zbigniewa Raua i Piotra Wawrzyka.

"To przesłuchanie trwało 4,5 godziny. W sposób bardzo wyczerpujący mogliśmy uzyskać informacje, o które wnioskowaliśmy i odpowiedzi na nasze pytania" - powiedział dziennikarzom po zakończeniu przesłuchania świadka szef komisji ds. afery wizowej Michał Szczerba.

Wtorkowa komisja śledcza ds. afery wizowej

Dziś, we wtorek 27 lutego, komisja przesłucha byłego konsula generalnego Polski w Mumbaju Damiana Irzyka i jego zastępcę Mateusza Reszczyka.