Uważam, że spotkanie u premiera Mateusza Morawieckiego ws. przymusowej relokacji, na które zostały zaproszone ugrupowania parlamentarne jest bezprzedmiotowe - oceniła w czwartek w TVN24 szefowa koła parlamentarnego Polski 2050 Paulina Henning-Kloska.

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na czwartek przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych na spotkanie ws. przymusowej relokacji migrantów; PiS, Konfederacja i PSL zapowiedziały obecność. Lewica i Polska 2050 mówią - nie, a Koalicja Obywatelska jeszcze nie podjęła decyzji.

Premier podkreślił w środę, że przymusowy mechanizm relokacji jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, więc jasne stanowisko w tej sprawie powinny wyrazić wszystkie siły polityczne. "Dlatego zapraszam wszystkie kluby i koła parlamentarne na rozmowę" - napisał premier na Twisterze. Spotkanie zaplanowane jest na czwartek o godz. 11.00 w KPEM.

Szefowa koła parlamentarnego Polski 2050 pytana o udział w tym spotkaniu odparła, że zaproszenie do niej dotarło, jednak nie zamierza na nim się pojawić.

"Uważam, że to spotkanie jest bezprzedmiotowe. Art. 44 f a rozporządzenia unijnego wskazuje jednoznacznie, że kraje, które mają zwiększoną aktywność uchodźczą nie muszą uczestniczyć w mechanizmie i to będziemy powtarzać" - podkreśliła posłanka.

Zaznaczyła, że koło Polska 2050 nie będzie uczestniczyć w kampanii premiera Mateusza Morawieckiego nastawionej na sianie hejtu i nienawiści. Heni-Kloska dodała, że ta kampania, oprócz siania nienawiści, mówi, żeby przywracać kontrole na polskich granicach, czyli może być początkiem "polesiu" oraz ma utrudniać sytuację w gospodarce.

Dopytywana o udział koalicyjnego partnera - prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza - w spotkaniu z premierem odpowiedziała, że szef ludowców idzie ze swoją agendą i będzie obnażał politykę Prawa i Sprawiedliwości.

"Ja w tym czasie wolę wziąć udział w debacie nad nowelizacją budżetu, gdzie deficyt zwiększa się do 92 mld" - dodała posłanka. Jednocześnie oceniła, że koalicja, która dzieli siły - jedni zostają i bronią budżetu, a drudzy idą obnażać hipokryzję premiera, jest koalicją skuteczną. (PAP)

ak/ par/